07.12.2007 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozsah informací bude zachován

Dosavadní rozsah informování veřejnosti o průmyslovém znečištění zřejmě zůstane zachován. Počítá s tím vládní návrh zákona o registru znečišťujících látek, který dnes sněmovna hladce schválila. Zákon musí ještě posoudit Senát a prezident republiky. Norma už neomezuje povinnost podniků pouze na evropské minimum na rozdíl od původní vládní předlohy, kterou na jaře stáhl ministr životního prostředí Martin Bursík.

Poslanci proti záměru předlohy nic nenamítali, ale vzhledem k tomu, že zákon nebude přijat dříve než v příštím roce, navrhli o rok prodloužit některé termíny pro splnění ohlašovací povinnosti provozovateli znečištění. Zatímco úniky a přenosy znečišťujících látek podle evropské směrnice budou muset nahlásit ministerstvu už za letošní rok, ohlášení úniků znečišťujících látek a jejich přenosů v odpadech by měli podle vládního nařízení poprvé splnit za rok 2008. Bursík s těmito změnami souhlasil.
Na původní předlohu, kterou navrhoval exministr Petr Kalaš, si stěžovaly ekologické organizace. Nelíbilo se jim, že by některým firmám odpadla ohlašovací povinnost. Do registru spravovaného ministerstvem životního prostředí, který je zveřejněn na www.irz.cz, předloni nahlásilo informace o látkách vypuštěných do vzduchu, vody a odpadů 977 podniků. V případě přijetí zákona, který pouze kopíroval evropskou předlohu, by podle propočtu sdružení Arnika byly k dispozici informace jen od 696 firem.
Nový zákon má sladit formu českého registru s obdobnými seznamy zemí Evropské unie. Podniky do registru nahlašují množství znečišťujících látek, které vypouštějí do okolí. Vedle národních registrů má od 1. ledna 2008 vzniknout Evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek s jednotnými pravidly. Zahrne základních 91 látek. Evropské požadavky jsou ale nižší, než odpovídá současnému standardu v Česku.
Návrh má podle Bursíka zjednodušit ohlašovací povinnost ve vztahu k registrům. Proti původní předloze v novém návrhu zůstala povinnost nahlašovat znečištění v odpadech. Norma nahradí část současného zákona o integrované prevenci a zjednoduší komunikaci podniků se státní správou. Měla by například umožnit zasílání hlášení elektronickou formou. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down