Rozšiřují výrobu a zpracování konopí

Společnost Hemp Production CZ, která se zabývá výrobou a prodejem konopných produktů, rozšiřuje plochu, na niž tuto plodinu pěstuje. Důvodem je snaha zajistit si dostatek suroviny.

Technické konopí měla firma letos na asi 40 hektarech, což byla téměř desetina celkové plochy této plodiny v republice. Průměrný hektarový výnos byl 500 kilogramů, uvedl majitel firmy Radek Říha.
„Začali jsme loni sami pěstovat konopí proto, že v České republice nebyl zdroj suroviny jistý. Nechtěli jsme být na někom závislí,“ dodal. Firma také vlastní jako jediná v republice speciální kombajn na konopí, podobné stroje jsou jen tři v Evropě. Chraštičtí s ním pomáhali letos při sklizni nejen v Čechách, ale také v Německu a Francii.
Podle Říhy je konopí plodinou budoucnosti, protože patří mimo jiné mezi alternativní zdroje energie. Využít se dá prakticky 99 procent rostliny. Hemp Production CZ se zaměřuje na zpracování konopných semínek, zejména pro potravinářské účely. Ročně jich zpracuje několik desítek tun. V nabídce má mimo jiné konopný olej, mouku, těstoviny, čokoládu, loupaná semínka zkouší přidávat i do salámů.
Letos firma nabídku rozšířila o lazurovací lak. Jde o český produkt vyrobený kombinací konopného a sojového oleje, který je biologicky odbouratelný.
V České republice se letos plochy oseté technickým konopím snížily na 500 hektarů z loňských 1600 hektarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *