04.10.2004 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roztržka kvůli nájmu

Snaha stanovit zákonem dlouhodobé nájmy zemědělské půdy vyvolává ostrý spor mezi vládními stranami. Sociální demokraté s komunisty protlačují zvláštní zákon o nájmu, který chce určit uzavírání smluv na nejméně sedm let s téměř automatickým prodloužením na další sedmileté období. Lidovci jsou kategoricky proti a varují ČSSD, že pokud její poslanci umožní přijetí takového zákona, mohlo by to položit vládní koalici. Sociální demokraté ale už pomalu couvají.

Uzákonění pětileté výpovědní lhůty u smluv na nájem půdy cestou novely občanského zákoníku naši zákonodárci s definitivní platností zamítli. Proti se už koncem července vyslovil Senát a sněmovna nenašla na své zářijové schůzi dostatečný počet rukou, které by vrácenou předlohu odhlasovaly. Zastánci novely potřebovali získat alespoň 101 hlasů, ale podařilo se jim sehnat jen 99 hlasů. Proti přijetí předpisu hlasovali občanští demokraté, komunisté a nezařazený poslanec Tomáš Vrbík. Zatímco ODS normě vytýkala výrazný zásah do vlastnických vztahů, komunistům naopak připadala příliš měkká.
Do hry se tak znovu vrátil návrh samostatného zákona o nájmu zemědělské půdy, předložený šesticí sociálně demokratických a komunistických poslanců. Předlohu minulou středu schválil zemědělský výbor a do druhého čtení ve sněmovně má přijít na říjnové schůzi. Verze, kterou bez připomínek pustil zemědělský výbor, stanoví dobu nájmu na nejméně sedm let, přičemž vlastník pozemku by byl povinen smlouvu prodloužit za stejných podmínek na dalších sedm let. „Tato doba, ověřená z francouzského modelu, zaručuje přiměřenou stabilitu a návratnost vložených investic. Stanovená lhůta má chránit vlastníka, že s jeho majetkem bude dlouhodobě nakládáno s péčí řádného hospodáře a na druhou stranu chrání nájemce před spekulativní konkurencí,“ odůvodňují svůj návrh předkladatelé. Ti chtějí také dovolit, aby nájemce mohl pozemky, na které má s vlastníkem uzavřenou smlouvu, dále pronajímat, a to bez svolení vlastníka. Pokud se při prodloužení nájmu nedohodnou obě strany na nové výši pachtovného, mělo by podle poslanecké předlohy činit jedno procento z úřední ceny půdy.
Už minulý týden se ukázalo jako nepravděpodobné, že zákon v této podobě, proti kterému se vyslovila také vláda, má šanci na úspěch. S výhradami se hlasitě ozvali lidovci. „Nemůžeme připustit schválení zákona, který má tolik protiústavních prvků, zavádí tvrdá opatření vůči vlastníkům a který by znamenal krok zpět,“ zdůrazňuje poslanec za KDU-ČSL Jan Grůza. Lidovci podle něho nebudou v tomto případě přivírat oči jako u transformačního zákona, který stejně spěje k ústavnímu soudu. „Zákon o nájmu je natolik nepřijatelný, že se posouvá na nejvyšší úroveň dohadování mezi KDU-ČSL a ČSSD,“ řekl Grůza.
Předseda zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD) počítá s tím, že při druhém čtení předloží komplexní pozměňovací návrh, na němž by se měl dohodnout s lidovci a ministerstvem zemědělství. „Nebylo by v něm automatické prodlužování doby nájmu bez souhlasu vlastníka. Předpis by se měl přiblížit občanskému zákoníku, tedy pětiletému období,“ uvedl Skopal s tím, že úpravy by oproti současnému návrhu měly zlepšit postavení vlastníků půdy. „Kvůli tomuto zákonu nebudeme vyvolávat problémy z hlediska koaliční dohody,“ prohlásil.
„Vypadá to, že tu vládne levicová koalice, která prosazuje jeden šílenější návrh za druhým. Tady jde o znárodňování,“ odsoudil projednávaný zákon Jiří Papež z ODS. Znamená podle něho hrubý zásad do vlastnických práv i do běžných obchodních vztahů, které jsou dostatečně zakotveny v obecných právních předpisech.
Prezidentu Agrární komory ČR Václavu Hlaváčkovi se nelíbí, že se tato věc dostává do politické roviny. „Politici by měli respektovat potřebu podnikatelů a mělo by se tu vycházet z toho, co je obvyklé v okolním světě,“ zdůrazňuje. Také předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský připomíná, že delší nájemní lhůta u půdy je v zákonech všech vyspělých zemí EU a přijetí chystaného návrhu by znamenalo přizpůsobení podmínkám, které jsou v evropské patnáctce. „Den za dnem se utahují šrouby socialismu. Doufám, že lidovci budou trvat na svém striktním nesouhlasu,“ reagoval předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec. Vlastníci půdy si podle místopředsedy jejich svazu Františka Jandy přejí jediné – aby svaz do jejich vztahů s nájemci vůbec nezasahoval. „Lidé se mezi sebou dohodnou nejlépe. Dlouhodobé smlouvy se běžně uzavírají,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down