Z návrhu Evropské komise o rozdělení finančních prostředků Evropské unie vyplývá odklon od přímých podpor farmářům a jejich směrování na opatření týkající se rozvoje venkova. V příštím roce mají členské země na rozvoj venkova čerpat ze společné kasy jedenáct miliard eur. Z toho České republice připadne na projekty ve prospěch rozvoje venkova 259,2 milionu eur. Většina těchto peněz je určena zemědělcům hospodařícím ve znevýhodněných oblastech.
Pro období 2007 až 2013 komise navrhovala na rozvoj venkova 88,75 miliardy eur plus dalších 8,4 miliardy z přímých zemědělských dotací. Při kompromisních jednáních však došlo ke snížení těchto výdajů na 74 miliard. To by ale pro většinu starých členských států znamenalo podstatný pokles ve srovnání s rokem 2006.
Červnový summit nebyl úspěšný, a proto EU zatím nemá žádný rozpočtový výhled na období po roce 2007. To znamená, že ještě nelze připravovat konkrétní národní programy pro využití evropských fondů. Mluvčí EK Michael Mann upozornil, že je třeba dosáhnout dohody do konce roku, jinak hrozí napřesrok zpoždění. Programy by měly být podle něj předloženy v první polovině roku 2006, aby se mohlo začít s jejich realizací od začátku roku 2007.
Evropská komise označila za žádoucí investice například šíření širokopásmového internetu na venkově, pomoc malým podnikům, zvláště potravinářským, podpora tradičním řemeslům, budování školek a jeslí, aby ženy mohly pracovat, či výstavbu infrastruktur pro zelenou turistiku.
Dále by se podle komise mělo pokračovat ve financování ochrany životního prostředí, krajinotvorby či diverzifikace aktivit na venkově při postupném poklesu podpor určených přímo zemědělské výrobě. Upozorňuje na to, že venkov nadále představuje devadesát procent území unie, kde žije polovina jejího obyvatelstva, zatímco zemědělstvím se zabývá jen zhruba pět procent.