08.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruské invazní síly okupují zhruba 22 procent ukrajinské zemědělské půdy, válka ohrožuje úrodu

Ruské invazní síly okupují zhruba 22 procent ukrajinské zemědělské půdy a válka ohrožuje letošní úrodu. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), jenž se opírá o analýzy satelitních snímků. Úřad současně varoval před zhoršením celosvětové potravinové krize, píše agentura AFP.

"Světová obilnice je ve válce," prohlásila Inbal Beckerová-Reshefová z programu NASA, jenž se věnuje studiu globální produkce potravin na základě satelitních snímků. "Nacházíme se v rané fázi potravinové krize, která pravděpodobně nějakým způsobem zasáhne každou zemi a každého člověka na světě," dodala. Podle dat ze satelitních snímků okupují ruské síly půdu na východě a jihu Ukrajiny, na níž se pěstuje zhruba 28 procent ukrajinských ozimých plodin (vysévaných na podzim a sklizených v létě) – především pšenice, řepky, ječmene a žita. A také 18 procent jařin (vysévaných na jaře a sklízených v létě) – zejména kukuřice a slunečnice, tvrdí NASA. Ukrajina je významným dodavatelem obilí a jedlých olejů na světový trh. Podle amerických údajů dodávala před ruskou vojenskou agresí na světový trh 46 procent slunečnicového oleje, devět procent pšenice, 17 procent ječmene a 12 procent kukuřice. Narušení sklizně a výsadby kvůli bojům – ať už kvůli útěku zemědělců, nedostatku pracovních sil nebo polím zasažených ostřelováním – může mít podle NASA velký dopad na celosvětové zásobování potravinami. Ukrajina je také pod ruskou námořní blokádou a nemůže vyvážet své plodiny námořní cestou, připomíná úřad. Ruská invaze v některých oblastech rovněž zničila skladovací a dopravní infrastrukturu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down