04.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko dalo slib, že zruší zákaz dovozu živočišných výrobků z Evropské unie

Zákaz dovozu živočišných výrobků ze zemí Evropské unie má Rusko v nejbližší zrušit. Podle mluvčího Evropské komise Reijo Kemppinena to přislíbil v telefonickém rozhovoru ruský premiér Michail Fradkov šéfovi evropské exekutivy Romanu Prodimu.

Ruský premiér přijal stanoviska EK a slíbil, že ruská vláda zákaz odvolá. Moskva a Brusel budou o otázkách certifikátů jednat. Zatím ale není jasné, zda zákaz bude odvolán do několika hodin nebo několika dní. To záleží na výkonnosti ruských úřadů, řekl dále Kemppinen. Dodal,že do září by měly uzavřít příslušnou dohodu.
Prodi zaslal podle mluvčího ruskému premiérovi dopis s časovým scénářem rozhovorů. Očekává se, že po doručení dopisu nařídí ruská vláda příslušným úřadům, aby otevřely hranice a nechaly obchodu volný průběh, sdělil Kemppinen.
Rusko zákaz zavedlo prvního června s tím, že živočišné výrobky z EU musí mít jednotný certifikát o bezpečnosti. Ten však vydávají jednotlivé národní úřady. Podle mluvčího jsou důvody, které Rusko vedly k zavedení zákazu, zatím nejasné. Vzhledem k tomu, že Rusko nepředložilo žádný důkaz o nebezpečnosti živočišných produktů z EU, existuje zřejmě důvod jinde, uvedl Kemppinen. Poukázal na to, že zavedení jednotného unijního certifikátu není právně možné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down