Rusko po třech měsících odstoupilo od obilné smlouvy, vyvezlo se 9,3 milionu tun

Po únorové ruské invazi na Ukrajinu bylo v ukrajinských černomořských přístavech zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí a dalších plodin. Propad ukrajinského vývozu obilí kvůli blokádě přístavů vedl ke zvýšení světových cen potravin a vyvolal obavy z jejich nedostatku v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina, která je významným světovým producentem a vývozcem obilí, dodávala před válkou až šest milionů tun obilí měsíčně.

Podle BBC na ni připadá 42 procent slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice prodávaných na světovém trhu. Situaci částečně vyřešila až istanbulská dohoda o ukončení blokády ukrajinských přístavů, která začala platit od 1. srpna. Podle Údajů OSN Ukrajina od té doby vyvezla více než 9,3 milionu tun obilí a dalších plodin jako slunečnicový olej a kukuřice. V loňském roce byly největšími odběrateli ukrajinských plodin Egypt, Indonésie, Bangladéš, Turecko a Jemen. Rusko v sobotu pozastavilo svoji účast na dohodách umožňujících vývoz potravin z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Organizace spojených národů, Turecko a Ukrajina se ale v neděli dohodly na plánu přesunu 16 plavidel. Jako důvod pro pozastavení dohody Rusko uvedlo, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Učinilo tak v reakci na útok na svou černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Nyní Rusko oznámilo, že pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down