Rusko záměrně brzdí plavbu lodí s obilím přes Černé moře, tvrdí Ukrajina

Ruští inspektoři záměrně brzdí plavbu lodí vyvážejících obilí z ukrajinských černomořských přístavů, prohlásil podle ruské redakce BBC náměstek ukrajinského ministra dopravy Jurij Vaskov. Rusko před zhruba dvěma týdny oznámilo, že pozastavuje svoji účast v dohodě, která v létě i přes pokračující boje na Ukrajině umožnila obnovit export obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů. Poté, co obilná iniciativa fungovala i bez ruské účasti díky společné snaze Ukrajiny, Turecka a OSN, Moskva ohlásila návrat k dohodě.

Po ruském návratu k ujednání ale pohyb lodí přes černomořský obilný koridor znatelně zpomalil, uvedl Vaskov. Na vině jsou podle něj Rusové, kteří provádějí inspekce vypravených lodí. "Když inspekce prováděly jenom Turecko a OSN, tak ukázaly, že jich lze provést 40 za den. Teď s návratem Ruska jich je opět 12 za den," sdělil Vaskov.
"Příčinu (průtahů Rusové) nevysvětlují, nezakrývají ale, že chtějí fungování koridoru ztížit," doplnil náměstek ministra dopravy. Vaskov zároveň vyzval k zefektivnění inspekcí, například cestou zvýšení počtu inspektorů, nebo k jejich úplnému zrušení.
Rusko pozastavení účasti v dohodě zdůvodnilo tím, že ukrajinské síly podle něj využily plavebního koridoru k provedení dronového útoku na jeho flotilu. Ukrajina toto obvinění odmítla. Rusko pak vysvětlilo návrat k dohodě zárukami, které údajně obdrželo od Ukrajiny. Ukrajinští představitelé reagovali vyjádřením, že Kyjev nepřijal žádné další závazky nad rámec dohody o obnovení exportu obilí podepsané v červenci v Istanbulu. Vývoz obilí a další zemědělské produkce z Ukrajiny je klíčový pro zajištění potravinové bezpečnosti v mnoha zemích Afriky a Blízkého východu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down