Rusko zastavilo dovoz masa z Evropské unie

Dovoz masa z Evropské unie, včetně České republiky, přerušilo Rusko od prvního června. Důvodem je, že ruské úřady přestaly přijímat dosavadní veterinární osvědčení, zatímco začaly platit nové certifikáty, potvrdilo ministerstvo zemědělství v Moskvě.

Podle mluvčí ruského ministerstva to není žádné překvapení, protože stará osvědčení na dodávky masa ztratila platnost. Přitom opakovaně upozorňovali, že by mohli od začátku května zakázat dovoz masa a masných výrobků z Evropské unie, pokud se neshodnou na jednotném veterinárním certifikátu pro všech pětadvacet zemí rozšířeného bloku. Tento termín byl později změněn na prvního června.
Ruští vládní úředníci na toto téma jednali s diplomaty ze zemí Evropské unie již dříve. Výsledkem bylo, že Sdružení obchodníků s masem v unii (UECBV) považovalo tento problém pouze za technický. Prezident UECBV Jean-Luc Meriaux nyní uvedl, že očekává vyřešení této záležitosti během několika dní.
Současné zablokování vývozu masa na ruský trh se dotkne i českých producentů. Ruský trh je totiž odbytištěm i pro české maso. Státní zemědělský intervenční fond podpořil letos do dubna částkou 69 milionů korun vývoz prasat do Ruska, Estonska, balkánských zemí a Maďarska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *