Rusko zrušilo zákaz dovozu drůbežího masa a vajec ze Zlínského kraje, který zavedlo kvůli výskytu pseudomoru drůbeže, Newcastleské nemoci, v květnu. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jedinými produkty, které se z oblasti vyvážely a zákaz se jich týkal, byly paštiky a dětské výživy.
Mluvčí Hamé Petr Kopáček sdělil, že zrušení zákazu ze strany Ruska firma vítá, společnosti se kvůli zákazu obrat snížil řádově o miliony korun. Ukrajina, která byla druhým státem, jež opatření kvůli pseudomoru přijala, zatím zákaz dovozu drůbeže a tepelně nezpracovaných produktů z ní nezrušila.
"V loňském i letošním roce byly, pokud jde o produkty, na které se omezení vztahovalo, ze Zlínského kraje vyváženy pouze kojenecké výživy a paštiky. Zatímco v roce 2017 to bylo takřka 173 tun, v dosavadním průběhu letošního roku v důsledku omezení jen necelých 37 tun," uvedl Vorlíček. Podle Hamé je maso v jejich výrobcích dostatečně tepelně zpracované, nehrozí tak žádné riziko nákazy.
Pseudomor se v chovu drůbeže v Česku objevil po 20 letech, šlo o malochov v Šanově ve Zlínském kraji. Od té doby žádné další ohnisko nepřibylo. Choroba je nebezpečná pro ptáky, u lidí může vyvolat zánět spojivek, který po několika dnech spontánně odezní.
Světová organizace pro zdraví zvířat v září ČR uznala jako zemi prostou nákazy.
Newcastleská nemoc je po ptačí chřipce druhou nejnebezpečnější nemocí pro drůbež. Vakcinace je povinná pro všechny reprodukční chovy kura domácího a také hospodářství, v nichž jsou nosnice chovány na produkci vajec a je v nich 500 ptáků a více. V ostatních chovech veterináři očkování doporučují.
Virové onemocnění způsobuje u domestikovaných i volně žijících ptáků trávicí, dýchací a nervové potíže s rizikem úhynu. Nemoc může postihnout slepice, krůty, bažanty, holuby i křepelky. Onemocnění se zřídka objevuje u kachen a hus, vnímaví jsou vůči němu pštrosi a volně žijící ptáci. Celkem jde podle veterinářů o více než 200 druhů.*