01.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růst cen ovlivnil kvalitu stravování více než poloviny Čechů

Růst cen ovlivnil kvalitu stravování více než poloviny Čechů. Vyplývá to z průzkumu stravovacích návyků stravenkové společnosti Edenred mezi 5700 lidmi. Pětina oslovených v průzkumu uvedla, že se stravuje hůře než před rokem a 6,5 procenta, že se stravuje výrazně hůře. Přes 33 procent dotázaných jí kvůli inflaci méně kvalitně, ale jen mírně. V září podle dat společnosti poprvé od začátku epidemie koronaviru klesla v meziměsíčním srovnání průměrná útrata za oběd v restauracích o 40 haléřů na 167,4 koruny. Meziroční inflace činila v září 18 procent.

Z průzkumu vyplývá, že inflace neovlivnila stravovací návyky 37 procent Čechů. Lepší kvalitu stravování si podle průzkumu může dovolit 2,5 procenta lidí. Průzkum ukázal, že lidé jedí méně zdravých a vyvážených pokrmů. Téměř 32 procent lidí si zdravá jídla dopřeje méně často než před rokem. Přes 21 procent respondentů odpovědělo, že si zdravá jídla kupuje jen zřídka a 4,4 procenta si zdravou a vyváženou stravu již nemůže dovolit. Stejně zdravě jako před začátkem prudkého růstu inflace se stravuje 31,5 procenta lidí. Zhruba tři procenta respondentů uvedla, že si zdravou stravu dopřává častěji bez ohledu na cenu a 4,8 procenta lidí jí podle průzkumu pouze zdravá a vyvážená jídla. Restaurace jsou nyní podle členky vedení společnosti Edenred Anety Martiškové nuceny snižovat své náklady kvůli menší kupní síle strávníků. "Pokud tento trend potrvá, tak v kombinaci s nižší návštěvností může mnohé restauratéry vést k úvahám, jak naložit v budoucnu se svým podnikáním," uvedla. Oběd v restauraci v září podle analýzy společnosti Sodexo Benefity stál v průměru 172 korun, o pět korun více než v srpnu a o 15 korun více než v lednu. Nejvíce peněz lidé za polední jídlo v restauraci vydali v Praze, a to 195 korun. Naopak nejlevněji, průměrně za 153 korun, se najedli v podnicích v Olomouckém kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down