28.04.2008 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růst cen přerostl v krizi

Vytrvalý růst cen potravin už přerostl ve skutečnou globální krizi a proti dalšímu zdražování je třeba koordinovaně zakročit. Uvedl to ve Vídni generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun. Obavy o dostupnost potravin získaly na aktuálnosti minulý týden, kdy ceny rýže zdolaly další rekord.

Spojené státy varovaly, že nejchudší lidé mají stále větší problém s tím, aby si zajistili základní potraviny. V některých zemích situace došla tak daleko, že lidé vyrazili do ulic.
V latinskoamerickém ostrovním státě Haiti si protesty nedávno vynutily pád vlády a několik obětí na životech. Podobně v africkém Kamerunu zemřelo minimálně 24 lidí při protestech, které částečně souvisely s rostoucími životními náklady.
Vlády některých zemědělských států ze strachu před nedostatkem potravin na domácím trhu začaly uplatňovat vývozní cla. Činí tak ale v době, kdy se snižují zásoby potravin v jiných zemích, čímž tradiční odběratele naprosto překvapily.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down