14.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růst cen stále nepokrývá růst nákladů pekařů

Čtyřčlenná rodina v České republice nyní utratí 1600 Kč za pečivo měsíčně, což je o 400 Kč více než loni. Na tiskové konferenci v Praze to včera uvedl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý s tím že spotřebu pečiva spočítali podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za zdražením je podle svazu zejména růst cen energií. Znovu upozornil na to, že růst cen pro spotřebitele nepokrývá růst nákladů. Největší problémy mají podle svazu malé pekárny, neuvedl ale, kolik podniků skončilo nebo plánuje ukončit činnost.

Letos v červenci svaz oznámil, že kvůli rostoucím nákladům skončily pekárny s objemem výroby zhruba za miliardu korun, což bylo asi pět procent kapacity celého odvětví. Předseda představenstva svazu Petr Křivka řekl, že se pravidelně dozvídá o pekárnách, které ukončují činnost nebo to mají v plánu. Svaz ale nechce o počtech končících společností mluvit, protože to ohrožuje jejich obchodní aktivity nebo vyjednávání s bankami. Nehrozí podle něj rozhodně nedostatek pečiva. "Může se stát, že některé regiony budou mít menší výběr a že se tam bude muset dovážet," dodal. Hlavatý připomněl, že podle ČSÚ velkoobchodní cena chleba v srpnu meziročně stoupla o 32 procent a spotřebitelské ceny v obchodech o 38 procent. Kilogram konzumního kmínového chleba stál na pultech v průměru 11,5 Kč. Velkoobchodní cena rohlíku stoupla v srpnu o 33,3 procenta, v obchodech o 30 procent. Upozornil na to, že stále roste i velkoobchodní cena mouky. "Na světových burzách cena pšenice klesla, nicméně se to nijak nepromítlo do cen v Česku," doplnil. Svaz již dříve uvedl, že na růstu nákladů se nejvíce podílejí ceny plynu. Situace je podle svazu nejkritičtější pro menší, takzvané řemeslné pekárny, které vyrábějí pestřejší sortiment produktů než velké firmy. Pekařům se podle svazu letos zvedly ceny plynu v průměru o 350 procent, objevily se i případy, kdy náklady stouply i více než desetinásobně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down