Rybáři budou prodávat kapry před Vánocemi o několik korun dráž

Kapři z jižních Čech budou na předvánočním trhu o pár korun dražší než loni. Na sádkách se budou prodávat od 70 až do 89 korun. Podzimní výlovy skončí v kraji do dvou týdnů. Informovala o tom jihočeská rybářství.

Rybářství Třeboň čeká výnos z podzimních výlovů 2400 tun tržních ryb. Předseda představenstva firmy Josef Malecha řekl, že měli kvůli suchu, vysokým teplotám a nutnosti více krmit vyšší náklady. Proto vzroste cena za kilogram živého kapra. Od druhé poloviny listopadu plánují v jejich prodejnách ceny kapra první třídy za 79 korun a kapra výběrového za 89 korun, řekl Malecha. Výlovy potrvají ještě 14 dní. Firma, jejíž roční produkce je 3200 tun tržních ryb, obhospodařuje přes 7000 hektarů rybníků, na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty.

Společnost Blatenská ryba hospodařící na 1550 hektarech rybníků má hlavní výlovy za sebou, lovit se budou ještě 14 dní násadové rybníky. Výnosy z podzimních výlovů budou přes 400 tun, většina půjde na export. Celková roční produkce je kolem 800 tun. Maloobchodní ceny kaprů zvýší firma nejvýš o pět korun. Loni stál na sádkách kapr 76 Kč, letos podle ředitele Jiřího Bláhy skončí cena na 81 Kč, u výběrové ryby kolem 89 Kč.

Na 600 tun kapra a 100 tun vedlejší ryby odhaduje výnos z podzimních výlovů Rybářství Nové Hrady, jež hospodaří na 330 rybnících o rozloze 1258 hektarů. Většinu ryb už prodalo, na předvánoční trh dodá 100 tun kapra. Z větší části jsou ryby určeny pro export na Slovensko, do Německa, Rakouska, zčásti do Polska a Rumunska. Uvedl to ředitel firmy Lubomír Zvonař. Hlavní výlov rybářství čeká. Ceny kaprů se zvednou o dvě až tři koruny, kilogram na sádkách bude za 70 Kč, dodal Zvonař.

Ceny na předvánoční trh zatím neurčilo Rybářství Hluboká, jež hospodaří na 137 rybnících, asi 2552 hektarech a jehož roční produkce je 1300 tun ryb, z toho tvoří 85 procent kapr. Firma je v půli podzimních výlovů, jež zakončí 23. listopadu. Na sádkách bude stát kilogram ryby stejně jako v posledních letech 70 korun. Z celkové produkce hlubockých rybářů jde 60 procent na export do Evropy, řekl zootechnik Aleš Kříž.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *