19.03.2004 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rybáři se obávají vyhlašování ptačích území

Rybáři v jižních Čechách mají obavy z vyhlašování nových ptačích chráněných území Natura 2000. I když se jejich rozloha asi ze dvou třetin kryje se stávajícími národními parky, chráněnými krajinnými oblastmi a dalšími chráněnými územími, důsledkem bude omezené hospodaření na rybnících, a tím horší ekonomické výsledky. Rybáři odhadují újmy na milionové částky, na jejichž kompenzace zřejmě stát nebude mít dostatek prostředků. Informoval o tom ČTK ředitel společnosti Rybnikářství Hluboká nad Vltavou Vladimír Kaiser.

Stát podle něj počítá se zhruba 40 miliony korun na celé území republiky. "Spočítal jsem, že jen u nás to budou řádově desítky milionů korun, takže to stačit nebude," podotkl Kaiser. Z přibližně 2800 hektarů rybníků, na nichž společnost hospodaří, zasáhne českobudějovická ptačí oblast (o výměře kolem 7000 hektarů) zhruba 60 procent. Podle Kaisera je řešení situace otázkou dalšího vývoje, protože požadavky na ochranu přírody druhu se rok od roku stupňují. Výrobní ředitel a.s. Rybářství Třeboň Josef Malecha považuje za základní pochybení skutečnost, že vyhlašování ptačích území nepředcházely rozhovory s vlastníky dotčených lokalit o případných újmách a o jejich kompenzacích. V okolí Třeboně se vyhlášená ptačí území nerozšířila mimo stávající chráněnou krajinnou oblast Třeboňsko, jsou zde jen jakousi nadstavbou. "Měla být diskuze s vlastníky a po vyslovení 'a', což jsou omezení v ptačích územích, mělo následovat i ono 'b', tedy kompenzace," uvedl Malecha. Připomněl, že od loňského roku stát vlastníkům nebo pronajímatelům kompenzuje ztráty v takzvané mimoprodukční funkci rybníků. "Je to omezený balík peněz a není jasné, zda bude stačit," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down