22.08.2002 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rybáři: Tuzemský trh dostane přednost před exportem

Rybníkářství Pohořelice na Břeclavsku, které nezasáhla v uplynulém týdnu záplavová vlna, dá přednost domácímu vánočnímu trhu před exportem. Bilanci tržních ryb však v zemi neovlivní jenom povodeň. "Snahou podniků je vždy rozprostřít dodávky po celý rok, tudíž pololetní odbyt je už pryč," řekl ředitel Václav Jelínek.

V reakci na očekávaný nedostatek ryb o Vánocích a v zimním období uvedl, že je třeba počkat na začátek výlovů. Předpokládaná produkce pohořelických rybářů činí 1300 tun celoročně, převážně kapra a býložravých ryb. Více než 650 tun již firma od začátku roku prodala. "Velké deště nám částečně 'vypláchly' plůdek a násadu," doplnil Jelínek. Rybníkářství Pohořelice je zaměstnaneckou a. s., která hospodaří v šesti okresech jižní Moravy. Exportuje až čtyřicet procent produkce. Loni hospodařila firma se ziskem 7,6 miliónu Kč při celkových výkonech 139 miliónů korun. Jen první odhady škod, které způsobila povodeň na produkci ryb u největších rybářských firem na jihu Čech přesáhly padesát miliónů Kč. Postiženy jsou v regionu všechny podniky, včetně těch největších, jako Rybářství Třeboň a Rybníkářství Hluboká. Firmy chtějí, aby se na likvidaci škod na rybnících podílel stát. Ztráty odhadli rybáři předběžně na 20 až 30 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down