24.10.2022 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rybáři ve středních Čechách začali vysazovat malé pstruhy

Rybáři na Mnichovohradišťsku dnes vypustili do říček Mohelka a Zábrdka dva tisíce malých pstruhů obecných potočních. Další by měli do potoků a řek v jižních oblastech Středočeského kraje nasadit v příštím týdnu. Celkem se jich tak do řek a potoků dostane téměř 11 400. Na nákup násady dostal Český rybářský svaz dotaci 150 tisíc korun od Středočeského kraje, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

"Pstruh obecný potoční býval běžnou rybou, která bohužel z vodních toků mizí. Možnou záchranou druhu je opakované vysazení nové násady," uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková. Pstruhům se daří v tocích, kde je po celý rok dostatek vody. Další násada se podle Skopalíkové rozveze do potoků a říček u Týnce nad Sázavou, na Benešovsku, Příbramsku a Hořovicku.

Rybáři letos a v následujících dvou letech vysadí roční a dvouletou násadu o minimální velikosti 15 centimetrů. "Tím by mělo dojít k vytvoření reprodukceschopného generačního hejna pstruha obecného potočního," doplnila radní.

Středočeský kraj v minulosti podpořil vysazování takzvaných reofilních ryb, které žijí ve vodě s větším průtokem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down