Rybáři začali s výlovem na františkolázeňském rybníce Amerika

Na františkolázeňském rybníce Amerika začali dnes rybáři z Rybářství Mariánské Lázně s každoročním výlovem. Na břehu největšího rybníka v Karlovarském kraji panovala ráno nervozita, kvůli teplé noci zůstaly ryby v pohybu a nepluly do loviště. Výlov byl přesto úspěšně zahájen, rybáři počítají, že stejně jako loni vydá Amerika kolem 30 tun ryb. Uvedl to ředitel Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek.

Ředitel odhaduje podle toho, co nasadili, že z výlovu získají kolem 30 tun ryb, což je stejně jako minulý rok. Rybářství zlobí počasí, neboť jak bylo teplo,  ryby jsou všude, jenom ne v lovišti. Hlavní ryba je kapr, ale v rybníku je také amur a tolstolobik, štika a lín. Musí nasazovat větší ryby kvůli kormoránům, protože menší ryby sežerou, dodal Mašek.

Extrémně teplé zářijové počasí částečně zpomalilo i výlovy ostatních rybníků, které mariánskolázeňské rybářství obhospodařuje. Podle Maška touto dobou už bývali za polovinou všech výlovů, letos se k polovině teprve blíží. Úspěšnost může posoudit, až po výlovech, po součtu ryb. Počty ryb v rybnících v posledních letech snižují i kormoráni. Zatímco v roce 2007 vylovili rybáři na Americe 60 tun ryb, v roce 2010 už jen 45 tun. I v dalších letech počty klesaly.

Výlov Ameriky je i společenskou událostí, na kterou se i letos sjely desítky lidí. Kdo neochutnal smaženého kapra přímo na místě, většinou si odnesl čerstvou rybu domů.

Rybářství Mariánské Lázně hospodaří asi na 360 rybnících o výměře zhruba 1600 hektarů. Kromě Karlovarského kraje jsou v Ústeckém, Středočeském a Plzeňském kraji. Celkem z nich rybáři vyloví necelých 600 tun ryb.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *