Rybáři: Život do Bečvy se po ekologické havárii vrací pomalu, obnova potrvá

Navzdory vysazení několika set tisíc kusů rybího plůdku a ročních i dvouletých ryb stále nepřipomíná Bečva řeku, kterou byla před ekologickou katastrofou v roce 2020. Život se do řeky podle odborníků vrací pomalu, v zasaženém úseku zcela vymizela generace víceletých ryb a odhadem ještě dalších osm let potrvá, než se navrátí do původního stavu. Řekl to šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický.

Zatímco rybáři se snaží život v řece obnovit, viník ani po dvou letech od ekologické havárie nebyl potrestán - spis k případu od června leží u olomouckého krajského soudu.

První úhyn ryb ve velkém rozsahu zaregistrovali rybáři v neděli 20. září 2020 v poledne v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Právě u zdejšího mostu na úseku 250 metrů vytáhli už ten den půl tuny uhynulých ryb. "Mám z toho neustále traumatizující pocit. Mám stoprocentně potvrzeno, že v tomto minimálně šestnáctikilometrovém úseku je v současné době jenom ryba, kterou jsme tady vysadili. Tedy roček nebo dvouletá ryba. Je tady milion kusů rybího potěru, milion drobných rybek, ale než se ta řeka znovu obnoví, bude to trvat ještě dlouho," uvedl Pernický.

Do obnovy života se pustili rybáři už v roce 2020, kdy vysadili v Bečvě desítky tisíc kusů ostroretek, parem či jelce jesena, loni díky jejich péči Bečva v zasaženém úseku ožila v přepočtu na kilogramy o další tunu ryb – převážně o ostroretky, jelce, parmy, štiky, podoustve či mníka. Jde však převážně o váčkové plůdky či jednoleté ryby o velikosti sedmi až osmi centimetrů. "V daleko menším množství se nám podařilo zarybnit Bečvu dvouletou parmou, která měla 17 až 18 centimetrů," doplnil Pernický.

Po ekologické katastrofě čistili hustopečští rybáři dvanáctikilometrový úsek Bečvy ve svém rajónu od uhynulých ryb ještě následující čtyři dny. Havárie nakonec zasáhla až 40 kilometrů toku, do kafilérie bylo tehdy odvezeno 40 tun ryb, což je v přepočtu odhadem možná až na 80 tisíc kusů ryb. Jejich počet je však podstatně vyšší – řada ryb se už nedala z vody vytáhnout a byla ponechána svému osudu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down