Rybářství Litomyšl loni klesl zisk, vliv mělo suché počasí

Společnosti Rybářství Litomyšl minulý rok vzrostly meziročně tržby z 47 na 49 milionů korun, ještě rychleji se však zvýšily náklady z 45 na 53 milionů korun. Velký vliv na výsledky mělo loňské horké a suché počasí. Čistý zisk se kvůli tomu meziročně snížil z 6,6 milionu na 3,8 milionu korun. Podle jednatele Radka Holcmana zažila firma založená v roce 1993 jeden z nejhorších roků ve své historii.

"Zvýšily se zejména náklady na elektrickou energii na provzdušňování, na péči o ryby a krmení. Aerátory jely celé léto," řekl Holcman. Spotřeba elektřiny se meziročně zvýšila čtyřnásobně.
Podle něj nedostatek vody také způsobil, že společnost nemohla na jaře napustit některé rybníky, které využívá k odchovu ryb. Celkově Holcman odhadl vodní deficit v rybnících na 30 procent.
Promítnout vyšší náklady do cen ryb rybářství příliš nemůže. "Cena dlouhodobě příliš neroste. Kdybychom zdražili třeba o 20 procent, to by nám všechno zůstalo," řekl Holcman.
Letošní počasí se podle něj zatím vyvíjí příznivě, vody je více. Společnost ale pro jistotu jarní odlov snížila na minimum. Pokud však nebude v létě dost pršet, mohou se problémy objevit znovu.
Rybářství Litomyšl hospodaří asi na 220 rybnících zejména v Pardubickém kraji o celkové rozloze 1100 hektarů vodních ploch. Kolem 90 procent roční produkce tvoří kapr, ročně jich firma prodává asi 600 tun. Doplňkovými druhy ryb jsou lín obecný, tolstolobik, amur bílý, candát obecný, štika obecná nebo sumec velký. Speciálním programem je chov chráněných a ohrožených druhů ryb jako mník jednovousý, střevle potoční a jelec jesen. Společnost celoročně zajišťuje prodej ryb pro velkoodběratele i maloodběratele. Na domácí trh připadá 80 procent produkce, přibližně 20 procent je určeno na export.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down