Rybářství Rychvald každým rokem sčítá stotisícové ztráty, které jin způsobují pytláci na jejich rybnících. Vedení společnosti proto v posledních týdnech nasadilo do terénu proškolené a zároveň i početné a technicky vybavené kontrolní hlídky s jasným cílem – vymítit pytláctví ze svojí soustavy. Informoval o tom jednatel společnosti Rybářství Rychvald Hynek Sochor.
Podle platné legislativy se trestného činu dopouští každý jednotlivec nebo organizovaná skupina, která loví zvlášť zavrženíhodným způsobem lovu, nebo hromadným způsobem lovu v úmyslu opatřit sobě nebo jiným majetkový prospěch. Jde o trestný čin podle § 178a trestního zákona, za což takovému pachateli hrozí odnětí svobody až na dva roky a v případě opakovaného přistižení při pytláctví v posledních třech letech trest odnětí svobody až na pět let.
,,Nejčastějšími způsoby je lov na prut nebo na takzvanou pytlačku, kdy jsou špulka silonu či hrubý vlasec přivázány ke kolíku, nebo k větvi a tou nejhorší metodou je podsekávání ryb velkými trojháky v době podzimních výlovů, kdy jsou rybníky vypuštěné a obsádka ryb je nahuštěna na malé ploše. V tomto případě ryba příšerně trpí,“ říká Ing. Pavol Šovčík, obchodní ředitel společnosti Rybářství Rychvald. ,,Pytláci převážně chytají na pruty od včasného jara do pozdního podzimu,“ dodává Pavol Šovčík.
Podle vedení společnosti Rybářství Rychvald způsobují pytláci obrovské škody nejenom samotným lovením, ale i tím, že pracovníci firmy často nadbytečně rybník překrmují, protože nevědí, kolik ryb ve vodě aktuálně chybí. Jak už bylo sděleno, pytláci jsou k rybám velice nešetrní a proto kontrolní hlídky budou postupovat velice razantně. Ihned po přichycení budou tito jedinci, případně skupina nelegálních lovců bez pardonu předáni policii a bude podáno trestní oznámení.
,,Hrubý odhad ročních ztrát se pohybuje v řádu stovek tisíců korun. V některých letech by mohly škody dosáhnout až jednoho milionu. Tento odhad je však velice hrubý. Z vlastních zkušeností z kontrol víme, že pytláci jsou schopni nalovit během půl hodiny někdy až 10 kaprů – tedy asi 30 kg ryb což je ve vánočních cenách kapra až 2400 korun,“ vysvětluje Pavol Šovčík ze společnosti Rybářství Rychvald. ,,Pro firmu to znamená jasný a nekompromisní postup vůči těmto škůdcům. Pokud je pytlák chycen při činu, okamžitě to hlásíme policii, náležitě sepisujeme protokol a ihned podáváme trestní oznámení,“ dodává Pavol Šovčík.
Hlídky jsou tvořeny ze zaměstnanců společnosti Rybářství Rychvald, dále z členů vlastní rybářské stráže a také z příslušníků Policie ČR. Kompetencí hlídek je pohyb po rybnících a rybničních soustavách, vyhledávání a kontrola pytláků, jejich zadržení (každý občan, který je svědkem trestního činu, může zadržet osobu podezřelou ze spáchání tohoto činu adekvátním způsobem) a následné přivolání Policie ČR. Rovněž je v kompetenci hlídek vykázání osob z pozemků společnosti Rybářství Rychvald i když nepytlačí. Školení hlídek provedli příslušníci Policie ČR. Členům stráže bylo vysvětleno, jak co nejbezpečněji postupovat při vyhledávání, zadržení pytláka, případně při obraně před agresivním pytlákem. Hlídky byly také poučeny, jak co nejrychleji přivolat policii a jak co nejefektivněji pomoci dokázat trestní čin.
,,Na našich rybnících známe vyšlapaná místa, víme o prodávání ryb po hospodách, máme informace od myslivců, ornitologů a dalších. Naše hlídky se odteďka pohybují po rybnících ve všech možných denních i nočních hodinách. Zdá se totiž, že pytláci se přeorientovali z nočního lovu na „bezpečnější denní“, protože přes den – hlavně v pracovní době, nebyly prováděny kontroly tak často jako ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách. Zintenzivnění kontrol už přináší první úspěchy. Vychytané fleky a pytlácké chodníčky zarůstají vegetací i díky tomu, že se proslýchá o našich častých kontrolách. Proto v nich budeme pokračovat i nadále a také tento preventivní účinek považujeme za důležitý. Na našich čtyřech sportovních rybnících jsme letos vzali povolenku už třem rybářům za závažné porušení rybářského řádu,“ říká závěrem Pavol Šovčík.