Ryby do zahraničí

Domácí producenti ryb by se měli více orientovat na zahraniční trhy. Ačkoliv domácí tržní produkce proti předchozímu roku klesla o sedm procent zhruba na 18 700 tun, potenciál výroby sladkovodních ryb, zvláště kapra, je na vyšší úrovni, než je poptávka v tuzemsku. Uvádí to ve svém materiálu ministarstvo zemědělství s tím, že Česká republika loni vyvezla zhruba 12 tisíc tun sladkovodních ryb, což představuje meziroční nárůst skoro o pětinu.

Spotřeba sladkovodních ryb se pohybovala kolem 1,3 kilogramu na obyvatele za rok. Dovoz do České republiky loni mírně přesáhl 30 tisíc tun, převážně mořských ryb a ostatních mořských produktů. Objem importu představuje spotřebu 2,87 kilogramu na osobu ročně.
Hlavní chovanou rybou je v tuzemsku kapr, který v živé
hmotnosti 1,8 až 2,5 kilogramu dominuje v klasickém prodeji. Kapr je v rybnících doplňován býložravými rybami, línem, síhy a dravými rybami. Produkce pstruha duhového a dalších lososovitých ryb má pouze omezenou roli kvůli limitovaným zdrojům kvalitní vody pro jejich chov i vzhledem ke konkurenčním dovozním cenám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *