20.06.2006 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ryby povodí Dunaje letos symbolizují svátek celé řeky

Den Dunaje, který se slaví 29. června, si letos již potřetí připomenou i lidé v České republice. Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (ICPDR) zvolila v letošním roce přitažlivé téma – ryby v povodí řeky. Ryby mají důležitou roli nejen jako zdroj dobrého a zdravého jídla. Jsou mimo jiné i důležitým indikátorem biologické kvality řek.

Ve středu 21. června proběhne v budově Ministerstva životního prostředí vyhodnocení již 3. ročníku českého kola školní výtvarné soutěže „Mladí tvůrci pro Dunaj“. Soutěž společně s MŽP organizovala také Unie pro řeku Moravu, Ministerstvo zemědělství a další partneři. Porota má opravdu složitou práci - letos se sešlo přes 250 prací z 29 škol.
Ve čtvrtek 22. června se od 11 hodin koná v Kulturním domě v Uherském Hradišti promítání filmů z festivalu Ekofilm, spojené s povídáním o řekách v povodí Moravy (Morava je přítokem Dunaje). Zájemci budou moci shlédnout například snímek Řeka pro život, který polemizuje s myšlenkou kanálu Dunaj-Odra-Labe. Dále jsou v programu kapitoly z oblíbeného televizního seriálu ABCDEkologie s problematikou šetření vody, povodní, ale i další atraktivní dokumenty. Akci pořádá MŽP ve spolupráci s Kulturním domem Uherské Hradiště a Povodím Moravy. Na konci je pro účastníky připravena malá soutěž o věcné ceny.
Pro nejširší veřejnost jsou určeny oslavy, které organizuje občanské sdružení Unie pro řeku Moravu 29. června v Kroměříži s názvem „Podpořme život v našich řekách a jejich okolí“. Akce je organizována jako součást kroměřížského Týdne dětí a na programu dne budou převážně soutěže pro děti spojené s popularizačním výkladem o životě v našich řekách. Proběhne zde také beseda s tématikou „velké“ a „malé“ lodní dopravy a zájemci budou moci shlédnout výstavku, sestavenou z vítězných prací soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj. Celé odpoledne hudebně oživí cimbálová muzika Veronica lidovými písničkami o vodě, přírodě a krajině.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down