05.10.2015 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlá opatření (komentář)

Pěstitelé chmelu, ovoce, zeleniny i okrasných rostlin a dalších plodin sčítají ztráty způsobené nižší produkcí v důsledku letošního extrémního sucha. Vzhledem k tomu, že se předpokládají také výrazně nižší výnosy kukuřice a mnohde chybí píce, nebudou konečné. Po Novém roce se očekává velký problém s krmením pro hospodářská zvířata a v neposlední řadě i s nedostatkem suroviny pro bioplynové stanice.

Ministerstvo zemědělství sice přislíbilo postiženým zemědělcům pomoc, kompenzace však nejsou samospasitelné. V souvislosti s předpověďmi, že suché roky se budou zřejmě opakovat, je třeba hlavně řešit otázku hospodaření s vodou. Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman se v souvislosti s klimatickými změnami zmínil, že komora spolupracuje s dalšími partnery, jako je například tým z Mendelovy univerzity na Generelu vodního hospodaření v krajině a šetření monitoringu sucha. Zásadní totiž bude změnit přístup člověka ke krajině tak, aby se voda lépe zhodnotila. V souvislosti se zadržováním vody v krajině je však třeba přistupovat k rychlejším opatřením než plánování budování velkých vodních nádrží. S jedním takovým, které by pomohlo lepšímu hospodaření s vodou, přišla Asociace soukromého zemědělství. Podle ní by například zemědělci mohli dostat určité podpory poté, co začnou sbírat dešťovou vodu do pevných jímek. Možností je také obnova mokřadních tůní, jak to dělají například ochránci přírody z Valašského Meziříčí. Kromě toho, že se zadrží voda v přírodě, zlepší se podmínky pro život různých živočichů. V posledním měsíci šlo o čtvrté prohlubování tůně. Celkem za dvacet let upravili 60 až 80 tůní. Jde o relativně rychlá opatření, která mohou trend sucha alespoň na některých místech zmírnit.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down