23.11.2006 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlé testy potvrdily druhý případ BSE u nás

V České republice se letos objevil druhý případ nemoci šílených krav (BSE). Jde o šestiletou krávu z Libereckého kraje, akciové společnosti Agrocentum Jizeran v Semilech. Pozitivní výsledky dvěma rychlými testy potvrdil Státní veterinární ústav Praha. Státní veterinární správa ale nepředpokládá, že by konfirmační testy toto zjištění vyvrátily. Informoval o tom mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.

Podle Dubna se opatření uskutečňovaná v souvislosti s bovinní spongiformní encefalopatií se nemíjejí účinkem. Zatímco v loňském roce bylo v České republice zjištěno osm případů, letos ke dnešnímu dni jsou zaznamenány dva případy. Letošní první nemocná kráva byla testována 30. ledna a pocházela ze Svitavska.
Podobně jako v ostatních členských státech Evropské unie , tak i o naší republice lze říci, že výskyt BSE je srovnatelný s poklesem v EU, který se udává v porovnání s předchozím rokem asi o 60 procent. Je správné, míní Duben, že i nadále platí zákazy zkrmování masokostních mouček a je dobře, že i nadále probíhá vyšetřování. To je záruka zejména pro spotřebitele, že se do oběhu nedostane zdravotně závadné maso. V ČR bylo od roku 2001 vyšetřeno na BSE již přes milion skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down