27.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlost zavedení biopaliv záleží i na rozhodnutí parlamentu

Ministryně zemědělství Milena Vicenová věří, že parlament se při projednávání o způsobu zavedení biopaliv přikloní k variantě bez dotací stejně, jako ji schválila vláda. Případnou variantu zavedení biopaliv se státní podporou by musela schvalovat Evropská komise, a to by mohlo podle ministryně vést k dalšímu zpoždění jejich plošného přimíchávání do benzinů.

Biosložka by se měla začít přimíchávat do pohonných hmot v příštím roce od začátku června, předpokládá ministerstvo. Zavedení biopaliv budou doprovázet změny v právních předpisech. Potřebné úpravy by se měly do té doby stihnout, řekla Vicenová.
Poslanci navrhli v rámci projednávání novely zákona o spotřebních daních řadu změn. Strana zelených například hodlá prosadit pro biopaliva nulovou spotřební daň. Hlavním cílem novely je zvýšení daně z tabáku. Ke konečnému hlasování o novele se sněmovna dostane zřejmě až v listopadu.
Jak sdělila Vicenová, s Martinem Bursíkem, předsedou zelených, jednala o výši daňové úlevě pro pohonné hmoty. Ta by se mohla podle ní týkat těch, která mají vysoký obsah biosložky, například 55 a více procent. Takové hmoty by se ale neměly směšovat s benziny, do nichž by se mělo povinně plošně přimíchávat malé množství biopaliv, v řádu procent.
Návrh na úplné osvobození biopaliv od spotřební daně již dříve podpořil výbor pro životní prostředí. Někteří poslanci ale varují, že bude obtížné kontrolovat, zda prodejci nepodvádějí při míchání ekologického paliva s normálním.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down