19.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlý postup žňových prací šetří zemědělcům náklady

Žně začaly se čtrnáctidenním až třítýdenním zpožděním. Tato ztráta se ale dohání díky současnému teplému počasí. Na začátku týdne měli zemědělci sklizenou více než polovinu ze zhruba 1,5 milionu hektarů obilí. Sucho nahrává i tomu, že se obilí nemusí dosoušet, sláma se dá okamžitě sklízet a pole se mohou zorat a připravit pro novou úrodu. Rychlý postup prací šetří zemědělcům náklady spojené se sklizní, uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba.

Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky sice dosavadní průběh počasí žně urychluje, ale místně se projevuje nedostatek techniky. Poukázal na to, že v oblastech, kde ještě není sklizeno, však poslední porosty zasychají a výnos je menší. Podle Veleby činí průměrný výnos zatím 5,5 tuny z hektaru, což je o 43 procent více než loni.
Počasí s nedostatkem srážek se negativně odrazí v komoditách, jako krmné plodiny a kukuřice, uvedl Veleba. Kukuřice je teplomilná a na počátku léta bylo chladno. Nyní je teplo, ale zase málo srážek a kukuřice potřebuje vláhu k růstu, vysvětlil. Letošní počasí sníží také výnosy poloraných a pozdních brambor kvůli nedostatku vláhy. Se suchem mají problémy i ovocnáři, konstatoval Záhorka. Projevují se u jabloní, které nejsou pod závlahou. Zaschnout mohou také nové výsadby sadů i vinic, které nejsou řádně zakořeněné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down