23.08.2019 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S kompenzacemi za sucho se zatím nepočítá

Aktuálně se nepočítá s tím, že by se vyplácely kompenzace za sucho, jak tomu bylo v předchozích letech. Uvedl to náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka na tiskové konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Podle prezidenta Agrární komory Zdeňka Jandejska by se mohlo jednat o kompenzacích za ztráty způsobené přemnoženými hraboši na Moravě, kde v některých případech sežrali prakticky celou úrodu.

Letošní sklizeň je prakticky u konce, přiblížil viceprezident Agrární komory ČR Josef Kubiš s tím, že u obilovin bude průměrná v porovnáním s posledním desetiletím, horší situace je u řepky. Nejhorší výnosy oproti normálu jsou podle komory v severních Čechách a na jižní Moravě. Obilovin, i když v horší kvalitě, bude letos sklizeno podle viceprezidenta komory Josefa Kubiše dostatek. ČR je dlouhodobým vývozcem obilí. U řepky podle Kubiše při dozrávání zasáhla porosty vedra kolem 35 stupňů Celsia, snížila se tak její olejnatost. Očekává kvůli tomu propad o čtvrtinu u řepky pěstované na výrobu oleje. Měla by tak vzrůst její cena, komora očekává, že překročí deset tisíc korun za tunu. Fialka možné změny cen komentovat nechtěl.
Jandejsek apeloval na to, aby se v příštím dotačním programovacím období zvýšila česká živočišná produkce a produkce tzv. citlivých komodit, jako je zelenina a ovoce nebo brambory. "Byli jsme státem, který byl v základní zelenině skoro soběstačný.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 18MB (3.6% of 500MB)