29.10.2002 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S medem má ČR aktivní obchodní bilanci

Produkce medu v letošním roce činila v průměru asi 11 až 12 kg z jednoho včelstva, tedy celorepublikově zhruba šest tisíc tun. Export medu přitom převažuje nad dovozem. Vyvezeno bylo letos celkem 1500 tun medu, zatímco dovoz se pohyboval kolem 500 tun. Pro Agroweb to řekl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.

V letošním roce se podstatně zvýšila výkupní cena medu z loňské průměrné ceny 35 Kč/kg na 50 Kč/kg. Důvodů je podle Peroutky několik. Jednak bylo málo medu a jednak EU zakázala dovoz medu z Číny, kvůli obsahu zbytků antibiotik, a současně byl nižší úroda medu v Argentině, což evropské ceny medu zvýšilo. Spotřebitelská cena, zejména u obchodních řetězců zatím drží a nezvyšuje se. Nektarový med se tam prodává zhruba za 100 Kč/kg a med medovicový od 120 do 130 Kč/kg. „Průměrná spotřeba medu se u nás letos také zvýšila z loňských přibližně 0,5 na 0,6 kg na osobu za rok a zdá se, že stále mírně roste. Je to částečně důsledek propagace ale také renesance zájmu o přírodní produkty“ dodává Peroutka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down