S mrazem, který může poškodit ovocné stromy, mají pěstitelé počítat i v pátek

Mráz, který může poškodit kvetoucí ovocné stromy, bude v nižších polohách velké části Česka také v noci na pátek. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak prodloužil své upozornění před mrazem ve vegetačním období. Původně platilo do čtvrtečního rána pro celé Česko. Stromy doporučují meteorologové chránit například přípravky proti promrznutí nebo pálením rostlinného odpadu v jejich blízkosti.

"Na našem území se vyskytuje studený a poměrně suchý vzduch. Zejména při zmenšené oblačnosti budou opět teploty v noci na čtvrtek klesat na celém území pod bod mrazu. V noci na pátek bude od severovýchodu přibývat oblačnost, záporné teploty se proto očekávají ještě v Čechách a na Znojemsku," uvedli na facebooku meteorologové. Podle nich by mráz mohl v polohách pod 550 metrů nad mořem poškodit zejména kvetoucí meruňky, broskvoně, slivoně a keře vinné révy. Pěstitelé by podle meteorologů měli zakrýt nízké rostliny světlou netkanou textilií, u stromů lze podle nich použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik drobnými vodními kapičkami před východem Slunce nebo zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu. Od čtvrtečního večera do pátečního rána platí upozornění před mrazem konkrétně pro Prahu, Vysočinu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a okres Znojmo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down