12.10.2004 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S návrhem zákona o kolkování lihu nezmizí v ČR černý obchod

K vládnímu návrhu zákona o kolkování lihu, který je ve sněmovně a ta by jej měla definitivně schválit asi za tři týdny, mají výhrady ODS i komunisté. ODS tvrdí, že značení lihu pomocí speciálních pásek na jedno použití tak, jak to navrhuje ministerstvo financí, které chce jimi zabránit daňovým únikům, přinese zdražení a s ním rozsáhlou výrobu nezdaněného lihu. Komunisté zase soudí, že je třeba sjednotit celou legislativu, která se týká spotřební daně.

ODS upozornila, že zákon zkomplikuje živit především malým firmám. Při výrobě malých šarží budou muset lepit kolky komplikovaně ručně, což přinese zvýšení nákladů na jednu láhev. Podle poslance ODS Josefa Bíži nepřinese tento způsob kontroly do budoucna nějaké výsledky. Přitom vláda ve všech prohlášeních tvrdí, že by se mělo podporovat drobné podnikání. Malé likérky budou zanikat a budou zanikat i pracovní příležitosti, poukázal.
Od příštího roku by měli výrobci a dovozci značit všechny lahve s alkoholem, které prodají v domácích obchodech. Bez kontrolní pásky by se do konce příštího roku mohly doprodat pouze existující zásoby lihu. Vláda původně zamýšlela, že by zákon začal platit od 1. ledna 2005. Náměstkyně ministra financí Yvona Legierská ale již dříve řekla, že povinnost kolkovat lahve s tvrdým alkoholem a další spotřebitelská balení lihu bude zřejmě pro obchodníky platit až od 1. července příštího roku. Podle Legierské je ale klíčové, že se po 1. lednu 2006 nebudou moci v ČR prodávat nekolkované lihoviny.
Také největší česká likérka Stock Plzeň považuje předlohu za nesmyslnou. Zavedení kolků podle ní nepřinese žádný efekt v boji proti černému trhu, protože pořízení kvalitních falešných kolků nebude pro nelegální výrobce problémem.
Kontrolní pásky by měly být chráněny proti padělání. Stát počítá s tím, že by tiskl zhruba 200 milionů kusů ročně. Jejich cena by se měla pohybovat od 20 do 36 haléřů a platit by jí měli výrobci a dovozci. Stát jim na oplátku umožní jednorázově odepsat nové stroje na lepení etiket.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down