07.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S nižšími výnosy chmele na Rakovnicku klesnou i zisky

Na Rakovnicku, kde dnes skončila sklizeň chmele, jsou výnosy chmele ve srovnání s loňským rokem nižší. Na nižší úrodě se podepsalo červencové tropické počasí. V důsledku toho pocítí chmelaři pokles zisku. Mezi nimi i kolešovický Rakochmel, který sklidil šest set kilogramů chmele z hektaru, zatímco loni to bylo tisíc kilogramů, uvedl zástupce společnosti Petr Novotný.

Podle Novotného jde o nejslabší sklizeň za posledních deset až patnáct let. Plánovaný zisk společnosti Rakochmel patnáct milionů korun se podle jeho odhadů sníží zhruba na polovinu. Záviset však ještě bude na více faktorech, vedle výkupní ceny i náhrada škod od pojišťovny. Dodal, že výkupní cena se bude odvíjet od obsahu chmelové moučky, od obsahu lupulínu.
Problémy s počasím měly i chmelnice v Mutějovicích a přilehlých obcích Krupá, Hředle a Lhota, které byly v květnu zasáhly kroupy. Část chmelnic porazila i vichřice na konci července. Také v Hořesedlích mají od května úrodu zcela zničenou. Krupobití a vedra se negativně odrazí i v plánech chmelařů v Lišanech na Rakovnicku. Firma Lupofyt, která tam obhospodařuje chmelnice na ploše 85 hektarů, přišla o zhruba 80 procent chmele.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down