S odbytovou krizí vína ve Francii klesají i ceny vinic

Ceny vinic ve Francii v posledních dvou letech se snížily o deset až padesát procent. Propadu cen se vyhnula jen oblast Champagne a některé vinice, které produkují zvlášť ceněné značky. Důvodem poklesu je snížení domácí i zahraniční spotřeby francouzského vína, uvedla ve své studii banka BNP Paribas. Příjmy francouzských vinařů klesly podle ní vloni v průměru o 35 procent.

O polovinu klesly ceny vinice například v oblasti Beaujolais, kde nyní hektar vinic stojí v průměru 20 000 eur, což je asi 600 000 korun. V Languedoku v jihozápadní Francii je to 10 000 eur. Naopak v oblasti Champagne, která jedinou lokalitou, která nepociťuje odbytovou krizi, se v posledních čtyřech letech ceny zvýšily o polovinu a hektar se prodává až za milion eur. Dokonce na 2,5 milionu eur přijde hektar vinic, z nichž pocházejí nejkvalitnější značky burgundského nebo bordeaux. Celkově jsou ale i tyto oblasti krizí postiženy. BNP Paribas uvádí, že v oblasti Bordeaux prožívá vážné potíže 700 z tamních 9000 vinařů.
Ve Francii klesá spotřeba vína soustavně už čtyřicet let, v poslední době zvlášť kvůli zostřenému stíhání alkoholu za volantem. V zahraničí musejí zase francouzští vinaři čelit náporu levnějších vín z Chile, Austrálie, Kalifornie a dalších nových pěstitelských oblastí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *