26.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S poklesem přímých plateb pro roce 2013 je třeba počítat

Podoba zemědělských podpor v Evropské unii po roce 2013 je zatím nejasná. Přímé platby však budou vypláceny i po tomto roce s tím, že jejich objem bude zřejmě výrazně nižší než v současnosti. Hovoří se o třicetiprocentním až čtyřicetiprocentním poklesu, což by měla být maximální hranice. Všichni se shodují na jednom, investovat se má hlavně do rozvoje venkova, uvedl Dirk Ahner z Evropské komise na konferenci konference Vize dlouhodobého vývoje zemědělství a venkova v EU.

Ahner se domnívá, že konkurenceschopnost zemědělství zvýší peníze pro rozvoj venkovam, nikoli vyšší přímé platby. Zdůraznil, že Česká republika má v tomto směru velkou příležitost, protože zdroje z EU pro tuzemský venkov v letech 2007 až 2013 proti současnosti výrazně vzrostou, je tedy třeba je co nejefektivněji využít.
Venkovu prospěje zejména vytváření nových pracovních příležitostí, aby tam lidé zůstávali. A to znamená směřovat peníze na venkovský rozvoj, souhlasí ředitel sekce potravin, zemědělství a rybářství při OECD Stefan Tangermann. Tyto peníze nebudou podléhat tlaku Světové obchodní organizace na odbourávání, jako třeba podpory cen, protože nenarušují obchod.
Pokles dotací po roce 2013 připomněl i ministr zemědělství Jan Mládek. Vedle toho musí unie do roku 2013 odbourat vývozní subvence, což může znamenat tlak na snižování cen některých komodit a možné problémy s odbytem. Běžně se totiž s podporou vyváží například evropské přebytky obilí. Podle Mládka jde o výzvy, na které se zemědělství a venkov musí připravovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 20MB (4% of 500MB)