20.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S prodejem obilovin je výhodné vyčkat do začátku listopadu

Výnosy na Chomutovsku jsou letos mírně nadprůměrné, proti loňskému roku jsou vyšší o 10 až 15 procent. Podle předsedy chomutovské agrární komory Jaroslava Brožka je ale nedostatečné zpeněžování úrody. Farmáři se zatím s obchodníky nedohodli na závazných cenách, jen zálohových. Konečné cifry závazných cen by měly padnout příští týden. V horší situaci jsou farmáři, kteří si vzali úvěr se splatností do konce srpna a nyní tedy musí předčasně prodávat. Ostatním pěstitelé by neměli obilí prodávat až do začátku státního výkupu 1. listopadu, radí Brožka.

Chomutovští zemědělci už ukončili sklizeň řepky a ozimého ječmene z celkem 765 hektarů osázených ploch. Z 85 procent je pod střechou ozimá pšenice, z polí už téměř zmizel i jarní ječmen. Ze dvou třetin se podařilo sklidit žito, z poloviny ploch jarní pšenici.
Výrazně poklesly plochy řepky, kvůli loňskému suchu ji pěstitelé museli zaorat. Zbyla jen na 115 hektarech půdy. Farmáři řepku nahradili zejména slunečnicí. Osázeli ji na 1100 hektarech plochy, což je na Chomutovsku rekord, uvedl Brožka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down