20.07.2005 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S rostoucím dovozem vína do ČR roste i export z naší země

Do České republiky se dováží stále více vína, zejména z Rakouska, Španělska a Itálie. Dovoz se zvýšil na 1,29 milionu hektolitrů, což představuje v porovnání s obdobím před vstupem do Evropské unie růst o dvě pětiny. Zároveň vzrostl export tuzemského vína téměř o polovinu na 31 tisíc hektolitrů. Průměrná cena se ale snížila asi o pětinu na 41 korun za litr. Uvedl to předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

Záporné saldo obchodní bilance ČR v komoditě víno se tak za období od 1. května 2004 do letošního 30. dubna podle statistiků dále propadlo o jednu miliardu na 2,45 miliardy Kč. Sedlo konstatoval, že se očekávalo po zkušenostech z Rakouska vyšší růst dovozu hned po vstupu do EU, místo toho byl nárůst pomalejší a pokles bude asi také pozvolnější.
Podíl dovozu vína ze Slovenska se podle něj ve srovnatelném období zredukoval z dříve desetiny celkového importu až na čtyři procenta. Ze sdružených statistických a odborných údajů dále vyplývá, že klesá podíl dovozu červeného vína, za sledované období téměř o desetinu na 51 procent celkového objemu. Po vstupu do EU se navíc zvedla hodnota dováženého vína o 65 procent až na 2,58 miliardy Kč, zatímco u srovnatelné domácí produkce z roku 2003 dosáhla přibližně dvou miliard korun.
Śéf profesního svazu uvedl, že průměrná dovozní cena stoupla ze 17 na 20 Kč na litr. Většina vína se dovezla bezcelně z členských zemí EU a zbytek ze třetích zemí clu podléhá, dodal.
U lahvového vína, tedy v obalech do dvou litrů, si udržely svou pozici Španělsko a Francie, svůj podíl navýšila i Itálie, ale místa ztratilo Rakousko a Slovensko. Celkový objem dovozů v této kategorii se zvýšil o 70 procent na 410 tisíc hektolitrů za průměrnou cenu 34 Kč za litr. U sudového vína se propadly dovozy ze Slovenska, Maďarska a Chile, naopak svůj podíl zvýšily Itálie, Rakousko a Španělsko. Objem dovozů vína v sudech se zvedl o 28 procent na 860 tisíc hektolitrů. Průměrná cena v tomto případě se pohnula nahoru jen mírně na 12 Kč za litr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down