Sadaři prodávají jablka sami, aby částečně nahradili nejhorší neúrodu za čtvrtstoletí

Jako nejhorší úrodu za posledních 25 let hodnotí letošní sklizeň jablek sadaři z Plzeňského kraje. Lidé hodně nakupují jablka na uskladnění. Sady si chtějí ovoce prodat samy, obchodníkům neprodají nic. Uvedli to Richard Schwarz, spolumajitel čtyřicetihektarových sadů z Vranova na Rokycansku, a sadař Pavel Sedláček z okolí Spáleného Poříčí.

Podle Schwarze mají 50 procent plánované úrody. Po květnových mrazech očekával, že to bude ještě horší. Firma předpokládá propad hospodaření, protože jí bude chybět polovina příjmů. Celkovou produkci kolem 350 tun chce letos prodat vlastními silami v sadech a dvou vlastních obchodech v Plzni a Rokycanech. Podobně jako Sedláček tvrdí, že například oblíbená odrůda Rubín už je vyprodaná, Bohemia Gold a Rajka je tomu blízko.

Už v srpnu rozeslal Schwarz dopis velkoobchodům, že jim nemá co nabídnout. Chtějí obvykle větší objem jedné odrůdy. A letos potřebuje dostat z jablek maximum peněz, aby přežili, což řetězce nejsou schopné nabídnout.

Zájem zákazníků o jablka v sadech a ve vlastních prodejnách je podle sadařů zatím velký, takový nepamatují. Sady Schwarz už prodaly od srpna třetinu letošní produkce. Po téměř 25 letech se lidé vracejí k nákupu jablek po bednách, podobně jako brambory i 100 kilogramů, a uskladňují je ve sklepích. Sadaři doufají, že lidé se díky letošní neúrodě naučí více kupovat jablka v českých sadech.

Sadaři Sedláčkovi zmrzla úroda z 85 procent. Už tři týdny jablka nemá, prodal i pozdně zimní. Švestek, které pěstuje na devíti hektarech, měl také málo. Jablka pěstuje na pěti hektarech. Zbylé plody narostly díky dostatku dusíku do větších průměrů, a budou se tak moci skladovat jen poloviční dobu, než je běžné.

Vinou nízké úrody museli sadaři zdražit, Schwarz o 20 procent. Jeho ceny dvanácti odrůd ve dvou až třech jakostních kategoriích se pohybují od 15 do 25 korun za kilogram. Největší výběrová jablka jsou za 28 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down