29.10.2019 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sady u Plzně měly čtvrtinovou úrodu jablek proti loňsku

Třicetihektarové Sady Nebílovy ze zemědělské skupiny Lukrena z Plzeňska sklidí letos 130 tun jablek, což je zhruba čtvrtinová úroda proti loňsku. Zavinily to mrazy na přelomu dubna a května, sucho i fakt, že stromy byly po loňské abnormální úrodě vysílené, řekla vedoucí sadů Jana Zikmundová.

"Je to horší, než jsme čekali. Ta jablka, která vydržela a ochránili jsme je před mrazy a byla na kapénkové závlaze, jsou krásná, ale je jich tragicky málo," uvedl předseda představenstva Lukreny Pavel Netrval. Horší byl podle něj jen rok 2017. Sady dočešou všech osm odrůd tento týden, končí s poslední odrůdou Idared. "Jablka tolik nenasadila a od loňska odpočívají," uvedla vedoucí. Firma letos prodá veškerou svoji produkci "ze dvora". K tomu bude ještě něco vozit do plzeňských škol a školek, které si chce jako klienty udržet. "Velkoskladům vůbec nedáváme, ani prodejnám řetězce COOP," řekla Zikmundová. S jablky letos vydrží sady zhruba do Vánoc, v krajním případě do začátku dalšího roku. Sady Nebílovy prodávají jablka od 9. října. Letos nebílovská jablka mírně zdražila a ceny se pohybují od 18 do 30 korun za kilogram, odvíjí se od velikosti a kvality. Letošek je podle Netrvala už čtvrtý rok po sobě suchý. A i když firma zavlažuje nové sady hadicemi, tak by stromy potřebovaly daleko více vody. Kromě mrazů trápily sadaře přívalové bouře s kroupami. I sady, které mají konstrukce proti kroupám, byly v červenci poničené.
Sady Nebílovy letos neměly téměř žádné hrušky, velmi dobře ale dopadly třesně, švestky i borůvky, jejichž veškerá produkce byla zamlžovaná, tedy chráněná postřikem vody a glycerínu. Na sklizeň jablek povolaly 15 brigádníků, o deset méně než obvykle. Na příští úrodu už sady stříkaly v létě všechny stromy větší dávkou dusíku a zavlažovaly. "A budeme se modlit, aby nebyly jarní mrazy," dodala vedoucí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down