25.06.2008 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Salmonely u prasat v Evropské unii

V průměru v každém desátém praseti poráženém v Evropské unii objevil Evropský úřad pro bezpečnost potravin v letech 2006 až 2007 salmonely. Jak vyplývá ze zprávy, kterou úřad publikoval v závěru letošního května, průměrný podíl prasat pozitivních na salmonely kolísá v členských státech mezi nulou a 29 procenty. Potěšující je, že česká prasata patřila k těm méně infikovaným.

EFSA prověřovala 25 členských států. Navíc se pod hledáček úřadu dostalo i Norsko. Prověřovaná prasata byla náhodně vybrána na jatkách, která v každém státě reprezentují 80 procent porážených prasat. Celkem prověřil úřad více než 19 tisíc prasat. Samozřejmě byly detekovány různé druhy salmonel. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) připomíná, že mezi nimi nechyběla ani Salmonella typhimurium a Salmonella derby, což jsou dva druhy, které nejvíce způsobují infekční onemocnění lidí.
Nejde o maličkost
Zpráva připomíná, že salmonely jsou druhou nejčastější příčinou lidských chorob z potravin v Evropě. Například v roce 2006 bylo nahlášeno v Evropské unii 160 649 onemocnění salmonelózou. To znamená, že tuto chorobu dostalo zhruba 35 lidí ze sta tisíc. Nemoc se může projevovat jen jako mírné střevní potíže, ale někdy, zejména i u malých dětí a starých lidí, může končit smrtí. V případě prasat může být zdrojem nákazy nedostatečně tepelně opracované vepřové maso. Rizikem pro konzumenty je kontaminace ostatních potravin syrovým masem. Fatálním následkům může zabránit striktní hygiena v kuchyni, oddělení syrového masa od hotových pokrmů apod.
Evropská komise předpokládá, že výsledky zveřejněné ve zprávě pomohou cíleně s výskytem salmonel v chovech v unii bojovat.
Pouze v jednom státě z prověřovaných 25 nebyly salmonely ve vzorcích detekovány. Salmonella typhimurium byla pozitivní ve všech 24 státech, Salmonella derby ve dvaceti. Podíl prasat infikovaných druhem Salmonella typhimurium činil v průměru 4,7 procenta a v jednotlivých členských státech se pohyboval od nuly do 16,1 procenta. Podíl prasat, u nichž byl zjištěn druh Salmonella derby dosáhl v průměru 2,1 procenta (od nuly do 6,5 procenta).
Jsme na tom dobře Jak ukazuje připojená tabulka, nejsme na tom podle prověřování přítomnosti salmonel v lymfatických uzlinách jatečných prasat špatně. Průměrný podíl prasat se zjištěnými salmonelami na úrovni 5,8 procenta je velmi dobrým výsledkem. „Například v tak rozvinuté zemi jako je Dánsko, byla zjištěna salmonela v 7, 7 procenta vzorků, v sousedním Německu v 10,9 procenta vzorků, ve Francii dokonce v 18 procentech,“ neskrýval radost nad českým výsledkem mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben a dodal: „Samozřejmě je co zlepšovat, ale v porovnání se sousedy se opravdu nemáme za co stydět. Toto by mohl být i jeden z argumentů pro kvalitu našich chovů a nepřímo i pro kvalitu českého vepřového. “
Patnáctka pokulhává Nejhorší výsledek – 29 procent infikovaných prasat – měli Španělé, druhou příčku od konce obsadili s 24,8 procenta Řekové a třetí s 23,4 procenta Portugalci. Špatný výsledek však měla i Velká Británie (21,2 procenta) a Lucembursko (22,4 procenta). Je třeba se však také zmínit o zemích, které dopadly lépe než ČR. Nepřekonatelné bylo Finsko, tj. stát, v němž podíl infikovaných prasat ze 419 kontrolovaných byl nulový. Severské státy dopadly vůbec dobře. Mimo unijní Norsko mělo jen 0,3 procenta prasat, v jejichž lymfatických uzlinách byly zjištěny salmonely, a Švédsko 1,3 procenta. Lépe než ČR se umístily pobaltské státy - Litva 1,8, Estonsko 4,7 a Lotyšsko 5,6 procenta. Předběhlo nás i Slovensko – 4,8, a Polsko 5,1 procenta.
Je zajímavé, že s výjimkou již zmíněného „nulového“ Finska, Švédska a pouze dvouprocentního Rakouska měly ostatní státy původní evropské patnáctky horší výsledky než ČR a velká část nováčků.
Nejvíce prasat má Německo V roce 2005 se na území Evropské unie chovalo celkem zhruba 160 milionů prasat. Nejvíce – 17 procent - jich bylo v Německu. Sedm členských států – Německo, Španělsko, Polsko, Francie, Dánsko, Nizozemsko a Itálie – mělo v chovech 74 procent prasat v unii. V těchto státech a v Belgii se porazilo 81 procent ze všech prasat, které šly v daném roce v unii na jatka. Naopak některé členské státy unie chovají prasat jen velmi málo.
Teď na kampylobaktera Duben připomněl, že EFSA věnuje v posledních letech velkou pozornost rizikům nákaz z potravin pro lidskou populaci. Například po nedávné prověrce salmonel v chovech drůbeže a nyní v chovech prasat se hodlá podle Dubna zaměřit na další šetření rizik, například na kampylobakteriózy. Půjde o zjišťování kampylobaktera jak v populaci drůbeže, tak v potravinách.
Na rozdíl od výsledků u prasat zpráva o salmonelách v chovech drůbeže pro nás již tak příznivá nebyla. „V současné době probíhá v ČR program na tlumení výskytu salmonel v chovech drůbeže s velmi dobrým výsledkem,“ poznamenal Duben s tím, že veterináři jsou rádi, že výskyt salmonel v chovech prasat je v ČR minimální. „Přesto je v zájmu Státní veterinární správy i chovatelů, zejména s ohledem na obchod, dosažený dobrý výsledek nejen udržet, ale výskyt salmonel ještě snížit,“ uzavřel Duben.
Klíčové informace
• Evropský úřad pro bezpečnost potravin se zaměřuje i na hygienické podmínky v chovech. Po kontrole salmonel u drůbeže přišla na řadu prasata. Kontroloři se chystají i na prověřování přítomnosti kampylobaktera.
• Pokud jde o infekci salmonelami, dopadla naše jatečná prasata lépe než většina zemí původní evropské patnáctky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down