24.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samosběry jahod v Polabí začnou příští týden

Samosběr jahod v Sedlčánkách u Čelákovic se zřejmě otevře 1. června. Lidé tam za vlastnoručně nasbírané jahody zaplatí stejně jako loni, nejvíce 69 korun za kilogram. Letošní květnové počasí podle majitele jahodárny v Sedlčánkách Jiřího Sixty dozrávání plodů přispělo. Loni si tam lidé natrhali zhruba 110 tun jahod, kromě toho se prodalo dalších 70 tun.

Loni začínal samosběr u většiny polabských jahodáren kvůli chladnějšímu počasí později, zhruba v polovině června. Letos by se mohlo na řadě míst se sběrem začít už první červnový týden, ve Stratově na Nymbursku začnou už ve středu. "Tropické dny minulý týden docela pomohly, jahody se zformovaly a pěkně dozrávají," uvedl Sixta. Cena za kilo jahod natrhaných v samosběru se v Sedlčánkách stejně jako loni pohybuje od 59 do 69 korun za kilogram, podle velikosti plodu. "Nezdražovali jsme, protože nepoužíváme chemii, tak nám zatím náklady razantně nestouply," doplnil Sixta. Jahody pěstuje na 15 hektarech. Rovněž v jahodárně v Oskořínku na Nymbursku mohou lidé se samosběrem počítat už v prvním červnovém týdnu. "Přesný den zatím nemáme, je to podle počasí, ale určitě někdy příští týden, jahody pěkně dozrávají a čekáme, až jich bude dostatek," řekla Monika Kameníková za jahodárnu v Oskořínku. Lidé si budou moci nasbírat v prvních dnech kilogram jahod zřejmě za 65 korun, je to o pět korun víc než loni. Od středy začne samosběr ve Stratově na Nymbursku. "Necháme to do vysbírání, pak se zřejmě na chvíli zavře, aby dozrály další plody," uvedl majitel jahodárny Petr Rubeš. Jahody pro samosběr má na více než šesti hektarech. Letos kvůli zvyšování cen nákladů zdražil zhruba o 12 procent na 68 korun za kilogram. Jahodárna ve Vraňanech na Mělnicku drží cenu samosběru stejnou jako loni. Kilogram jahod si lidé mohou nasbírat za 70 korun. Samosběr začne zřejmě 5. června.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down