V Tisové na Orlickoústecku, kde se v chovu krůt objevil virus ptačí chřipky, proběhla počátkem tohoto týdne závěrečná sanace. Informoval o tom Aleš Černohorský z velení pardubických hasičů.
V neděli pracovníci družstva s hasiči prováděli vymývání chovných hal teplou vodou s dezinfekčním roztokem. V pondělí nastoupila specializovaná firma, která provede závěrečnou dezinfekci objektů. Vojáci z olomouckého záchranného praporu své působení v Tisové v neděli ukončili a vrátili se na základnu. Na farmě armáda od čtvrtka zajišťovala mimo jiné provoz dezinfekčního koridoru. "Dekontaminaci lidí a techniky již zvládáme vlastními silami," řekl Černohorský.
V sobotu ve speciálně upravené silážní jámě skončila podestýlka, která údajně byla zdrojem nákazy. Stoh slámy, z něhož podestýlka pocházela, hasiči spálili. V pátek odborníci usmrtili všechny dosud živé krůty a asi tisíc kusů domácí drůbež v Tisové. Celkem viru padlo za oběť asi 7000 kusů drůbeže.
O náhrady za vybitou drůbež mohou postižení chovatelé požádat do šesti týdnů od usmrcení zvířat. Náhrada, která je v řádu desítek korun za jeden kus, jim náleží ze zákona. Další náhradu by lidé v Tisové mohli dostat od Pardubického kraje, který bude o formě kompenzace jednat tento týden, uvedla mluvčí kraje Kateřina Nohavová.
Ptačí chřipka se u nás poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů. Vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a poprvé byl zasažen chov drůbeže.