26.06.2007 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sanační práce kvůli ptačí chřipce v Tisové končí

V Tisové na Orlickoústecku, kde se v chovu krůt objevil virus ptačí chřipky, proběhla počátkem tohoto týdne závěrečná sanace. Informoval o tom Aleš Černohorský z velení pardubických hasičů.

V neděli pracovníci družstva s hasiči prováděli vymývání chovných hal teplou vodou s dezinfekčním roztokem. V pondělí nastoupila specializovaná firma, která provede závěrečnou dezinfekci objektů. Vojáci z olomouckého záchranného praporu své působení v Tisové v neděli ukončili a vrátili se na základnu. Na farmě armáda od čtvrtka zajišťovala mimo jiné provoz dezinfekčního koridoru. "Dekontaminaci lidí a techniky již zvládáme vlastními silami," řekl Černohorský.
V sobotu ve speciálně upravené silážní jámě skončila podestýlka, která údajně byla zdrojem nákazy. Stoh slámy, z něhož podestýlka pocházela, hasiči spálili. V pátek odborníci usmrtili všechny dosud živé krůty a asi tisíc kusů domácí drůbež v Tisové. Celkem viru padlo za oběť asi 7000 kusů drůbeže.
O náhrady za vybitou drůbež mohou postižení chovatelé požádat do šesti týdnů od usmrcení zvířat. Náhrada, která je v řádu desítek korun za jeden kus, jim náleží ze zákona. Další náhradu by lidé v Tisové mohli dostat od Pardubického kraje, který bude o formě kompenzace jednat tento týden, uvedla mluvčí kraje Kateřina Nohavová.
Ptačí chřipka se u nás poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů. Vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a poprvé byl zasažen chov drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down