Ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš dnes navštívil v Libčanech na Královéhradecku nelegální sklad chemických látek, z nichž některé jsou velmi nebezpečné. Na místě se seznámil s vysokým rizikem a nutností pokračovat v sanačních pracích. „Podařilo se nalézt řešení ve spolupráci s ministrem financí Vlastimilem Tlustým tak, aby práce nemusely být přerušeny a sanace mohla pokračovat, prohlásil Kalaš. Informovala o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.
V bývalém průmyslovém areálu se našly desítky nejrůznějších chemických látek (například kyanidy, nejrůznější kyseliny, formaldehydy, bróm, apod.), ale také odpadní munice, radioaktivní odpady či znečištěný elektroodpad. Ilegální skládka byla objevena v dubnu a od té doby na ní probíhají sanační práce, kterým ale nyní hrozilo přerušení z důvodu nedostatku finančních prostředků. „To rozhodně nechceme připustit,“ řekl dnes přímo v Libčanech ministr Kalaš.
Experti kraje a hradeckého magistrátu musí do konce příštího týdne spočítat nutné náklady na dokončení prací na sanaci nebezpečných odpadů, které se v objektu, ležícím přímo v centru obce, nacházejí. „Řešení, s nímž pan ministr přijel, pokládám za dostatečné a velice za něj děkuji,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, jehož úřad minulý týden požádal MŽP o pomoc.
Ministr Kalaš zdůraznil ovšem také skutečnost, že případ Libčan i nedalekých Chvaletic v Pardubickém kraji by měly být vážným poučením. „Musíme přijmout taková opatření, aby se takové příklady „podnikatelských záměrů“ už nemohly opakovat, v nejhorším případě aby se na ně včas přišlo,“ říká ministr. Je podle něj třeba revidovat legislativu v oblasti odpadů i v oblasti vymáhání práva na ochranu životního prostředí tak, aby byla možná účinná prevence takových událostí.
Dosud se celkově při řešení libčanského skladu proinvestovalo 21 milionů korun. Sanační firma z libčanského areálu odvezla zhruba 255 tun nebezpečných odpadů a podařilo se ovzorkovat 1550 nádob. Celková inventarizace skladu bude hotova do konce letošního listopadu. Královéhradecký kraj odhaduje nutné další výdaje ve výši asi patnáct milionů korun, uvedla Šůlová.