09.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sanační práce v Libčanech na Hradecku budou pokračovat

Ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš dnes navštívil v Libčanech na Královéhradecku nelegální sklad chemických látek, z nichž některé jsou velmi nebezpečné. Na místě se seznámil s vysokým rizikem a nutností pokračovat v sanačních pracích. „Podařilo se nalézt řešení ve spolupráci s ministrem financí Vlastimilem Tlustým tak, aby práce nemusely být přerušeny a sanace mohla pokračovat, prohlásil Kalaš. Informovala o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

V bývalém průmyslovém areálu se našly desítky nejrůznějších chemických látek (například kyanidy, nejrůznější kyseliny, formaldehydy, bróm, apod.), ale také odpadní munice, radioaktivní odpady či znečištěný elektroodpad. Ilegální skládka byla objevena v dubnu a od té doby na ní probíhají sanační práce, kterým ale nyní hrozilo přerušení z důvodu nedostatku finančních prostředků. „To rozhodně nechceme připustit,“ řekl dnes přímo v Libčanech ministr Kalaš.
Experti kraje a hradeckého magistrátu musí do konce příštího týdne spočítat nutné náklady na dokončení prací na sanaci nebezpečných odpadů, které se v objektu, ležícím přímo v centru obce, nacházejí. „Řešení, s nímž pan ministr přijel, pokládám za dostatečné a velice za něj děkuji,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, jehož úřad minulý týden požádal MŽP o pomoc.
Ministr Kalaš zdůraznil ovšem také skutečnost, že případ Libčan i nedalekých Chvaletic v Pardubickém kraji by měly být vážným poučením. „Musíme přijmout taková opatření, aby se takové příklady „podnikatelských záměrů“ už nemohly opakovat, v nejhorším případě aby se na ně včas přišlo,“ říká ministr. Je podle něj třeba revidovat legislativu v oblasti odpadů i v oblasti vymáhání práva na ochranu životního prostředí tak, aby byla možná účinná prevence takových událostí.
Dosud se celkově při řešení libčanského skladu proinvestovalo 21 milionů korun. Sanační firma z libčanského areálu odvezla zhruba 255 tun nebezpečných odpadů a podařilo se ovzorkovat 1550 nádob. Celková inventarizace skladu bude hotova do konce letošního listopadu. Královéhradecký kraj odhaduje nutné další výdaje ve výši asi patnáct milionů korun, uvedla Šůlová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down