Sasko kvůli moru prasat rozšířilo uzavřenou oblast a buduje nové ploty

Německu se nadále nedaří zastavit šíření nákazy africkým morem prasat (AMP). Sasko, které je touto virovou infekcí výrazně postiženo, rozšířilo uzavřené oblasti i podél hranic s Českem. Velké naděje Sasko vkládá do vybudování další linie plotů, které mají pomoci nakažená zvířata zastavit. Proti AMP neexistuje vakcína, infikovaná zvířata se neléčí a musejí se usmrtit, mor je tak velkou hrozbou pro hospodářské chovy prasat. Na člověka se choroba nepřenáší.

AMP se do Německa dostal z Polska. Sasko, Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko, které s Polskem hraničí, proto na pomezí vybudovaly bariéry. Místa, kde se mor vyskytne, jsou vyhlášena jako uzavřené oblasti, které jsou označovány i jako nárazníkové zóny.

Sasko nově tyto zóny rozšířilo tak, že zahrnují celý okres Budyšín (Bautzen), který sousedí s Českem. Částečně byla rozšířena i uzávěra v sousedním okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, který rovněž hraničí s Českem. Okres Zhořelec (Görlitz) sousedící s Českem a Polskem platil za uzavřenou oblast již dříve.

Zvětšení zón Sasku otevřelo právní cestu k vybudování ochranných koridorů, což je pásmo dvou plotů, které jsou od sebe vzdáleny dva kilometry. Takovéto koridory, ve kterých myslivci radikálně snižují stavy divokých prasat, buduje Sasko tři – na západě nynějších uzavřených oblastí, na východě na hranici s Polskem a na severu na pomezí s Braniborskem.

"Doufáme v účinnost ochranných koridorů, se kterými máme na východě a severu oblasti s infekcí dobré zkušenosti. Dvojitý plot funguje jako bariéra lépe než jeden plot," řekl Sebastian Vogel, který je šéfem krizového štábu boje proti AMP při saském ministerstvu sociálních věcí.

Od září 2020, kdy byla v Německu nynější infekce poprvé potvrzena, bylo v Sasku zaznamenáno 1727 případů, v Braniborsku 2689 případů a zhruba pět desítek v Meklenbursku-Předním Pomořansku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down