Satisfakcí pro firmu je, že se bioprodukty řeší jako priorita Evropské unie

Skutečnost, že se dnes ekologické zemědělství a bioprodukty řeší jako priorita EU je pro nás jakási satisfakce. Bohužel to trvalo více jak 30 let. Uvedl to při příležitostí letošních Bioslavností, které již popatnácté pořádala společnost ProBio ve Starém Městě pod Sněžníkem, společník firmy Martin Hutař. Tento největší výrobce biopotravin v ČR slaví letos třicet let svého vzniku. Od roku 1992 dodává tato společnost na český i zahraniční trh výrobky i produkty v biokvalitě.

V rámci Bioslavností, které jsou festivalem dobrého jídla, pití a zábavy pro celou rodinu, a jejichž letošní motto zní „Z polí bez chemie ke zdravým biopotravinám!“ Hutař připomněl, že počátkem letošního roku oznámila Evropská unie, že do osmi let by měla být čtvrtina evropského zemědělství vedena v ekologickém režimu. „Okamžitě se ozvaly kritické hlasy, které tento plán zpochybnily,“ podotkl s tím, že po třicetileté zkušenosti je přesvědčen, že jde o krok správným směrem. „Jsem optimista. Ukazuje se, že ekologické zemědělství je jednou z mála cest pro eliminaci klimatických změn, zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva, k naplnění soběstačnosti i potravinové bezpečnosti, snížení uhlíkové stopy a vede k významnému zlepšení všech složek životního prostředí,” zdůraznil podnikatel, který je přesvědčený, že nás ekologické zemědělství v budoucnu je schopné uživit. Hutař zavzpomínal, že firma vznikla před třiceti lety s pouhými třemi zaměstnanci. „Bohužel jsme neměli možnost privatizovat farmu. Proto jsme se rozhodli zpracovávat naše první produkty, které jsme vypěstovali, pohanku a špaldu. Dodnes jsou to naše nosné produkty. „Porevoluční nadšení do ekologie nás pohánělo. Bohužel později začalo jít o ´peníze´ a většina společnosti obrátila,”poznamenal. Politici i většina odborníků z agrární sféry tehdy považovali tuto oblast za zcela okrajovou a zdálo se, že biopotraviny a ekologické zemědělství jsou pouhým snem. Dnes je situace zcela opačná. „Naštěstí tehdy bylo mnoho zemědělců a nadšených obchodníků se zdravou výživou," zavzpomínal Hutař. Návštěvníci Bioslavností měli možnost zavítat i do partnerských farem, jako je Ekofarma Branná či statek Winter.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down