Sběr jahod v začal kvůli chladnému počasí o dva týdny později

Sběr jahod v městské částí Ústí nad Labem Svádov začal ve fóliovnících o dva týdny později, na polích je úroda kvůli chladnému počasí zpožděná zhruba o tři týdny. Uvedl to majitel Zahrady Svádov Stanislav Štrympl.

"Loni jsme začínali druhého května, letos 15. května. Ve fóliovníku je to zpožděno o 14 dní a na poli o 14 dní až o tři týdny," uvedl zemědělec. Jahod se podle něj letos urodilo hodně, Štrympl očekává, že koncem června jich bude zrát nejvíc. Za sezonu jde o několikatunovou sklizeň oblíbeného ovoce.
Ceny jsou přibližně stejné jako loni. Jedna čtyřsetgramová vanička ovoce vyjde zákazníka zhruba na 50 korun. "V polovičce června už budou jahody samozřejmě levnější," uvedl majitel.
Pracovníci přichází sklízet už v šest ráno. Štrympl uvedl, že se jich během sklizně vystřídá okolo 40, polovina z nich přijíždí na brigádu z Ukrajiny. Loni měl kvůli koronaviru se sháňkou po sběračích jahod problém, letos se zahraniční posily nemohly dočkat a majiteli volaly už zkraje jara. "Máme partu z Ukrajiny, jezdí už 20 let. Bez nich by to nešlo," uvedl Štrympl. Brigádníci z Česka podle něj ovoce váží a prodávají.
S hraboši loni Štrympl problémy neměl, horší to bylo se suchem, které teď podle jeho slov s četnějšími srážkami ustupuje. "Letos hodně prší, takže letos to bylo na jaře dobré. Uvidíme, jak to bude teď, protože máme hodně písčité půdy, když zaprší, tak se to rychleji odpaří, ale máme novou nádrž, tak myslím, že to dáme," shrnul Štrympl.
Svádovské jahody se prodávají mimo Svádov také ve stánku v centru města a v marketech Globus. Zemědělská organizace má na pravém břehu řeky Labe pěstírnu už 30 let, řekl Štrympl. Kromě jahod pěstuje také brambory či krouhárenské odrůdy zelí. "Teď v podstatě všechno začíná růst. Tím, že je to opožděné, tak brambory teď vylezly a zelí jsme před 14 dny nasázeli, tak teď už snad naroste," dodal zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down