Schodek agrárního obchodu byl za první čtyři měsíce meziročně vyšší o 30 procent

Za první čtyři měsíce letošního roku měla Česká republika v obchodě s agrárním a potravinářským zbožím schodek 13,8 miliardy korun, což je meziroční zvýšení o 30 procent. Nejvíce se prohloubila negativní bilance u tabáku, jehož dovoz od ledna do dubna meziročně stoupl o 110 procent. Informoval o tom Petr Tuček z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.

Obchodní pasivum se zhoršilo také u ovoce, zeleniny, masa i přípravků ze zeleniny a ovoce, kam patří například dřeně, marmelády a kompoty. Agrární dovoz se za čtyři měsíce roku meziročně zvýšil o pětinu na 27 miliardy korun. Dodávky ze zahraničí přitom stouply u všech dovozních skupin kromě dvou. Vedle výrazného navýšení u tabáku vzrostl import masa o 45 procent na 1,55 miliardy korun. Dovoz přípravků ze zeleniny a ovoce narostl o 40 procent na 1,514 miliardy korun. Zvedly se také dodávky krmiv. Vývoz agrárního zboží letos od ledna do dubna stoupl na 13,2 miliardy korun proti loňským 11,7 miliardy korun.
Prodej na zahraniční trhy se ale u řady komoditních skupin snížil. Největší propad, o 39 procent, se projevil u obilovin. Snížil se také export ryb, květin, ovoce, kávy a čaje a tuků a olejů. Schodek agrárního obchodu České republiky se po vstupu do EU zřejmě prohloubí až o desítky procent. Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky odhaduje, že v roce 2005 se bude deficit pohybovat kolem 31 miliard korun, což je proti předloňské úrovni nárůst o 27 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *