14.11.2006 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek agrárního obchodu ČR se prohloubil

Agrární obchod České republiky vykázal za devět měsíců letošního roku schodek 24,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o čtvrtinu. Záporné saldo za celý loňský rok činilo 24,9 miliardy korun, vyplývá to z informací, které Agrowebu poskytlo ministerstva zemědělství.

Agrární vývoz za tři čtvrtletí letoška meziročně stagnoval na úrovni 56,6 miliardy korun. Naproti tomu dovoz vzrostl o sedm procent na 80,8 miliardy. Více než čtyři pětiny agrárního obchodu proběhly se zeměmi EU, s nimiž měla ČR schodek 19,3 miliardy korun.
Loni celkovou bilanci vylepšil hlavně vývoz přebytků obilí z předloňské rekordní sklizně. Letos je export obilovin o 27 procent nižší a činí za devět měsíců 3,9 miliardy korun. Naopak stoupl jejich dovoz skoro o polovinu na 1,3 miliardy korun. Úroda letos klesla a nepokrývá například domácí potřebu žita či sladovnického ječmene. Za tři čtvrtletí se významně snížil i export olejnatých semen jako je řepka, a při růstu dovozu přebytek spadl z loňské víc než miliardy na minimum.
Větší dovoz než vývoz ČR vykazuje ve dvou třetinách komoditních položek, které MZe uvádí. Největší schodky za devět měsíců roku vznikly v obchodě s ovocem, masem a zeleninou - ve všech případech přes pět miliard korun. Nejvyšší přebytek byl naopak v obchodě s mlékem, a to tři miliardy korun. Následovaly cukrovinky, obilí a živá zvířata.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down