25.09.2007 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek agrárního obchodu klesl

Schodek agrárního zahraničního obchodu České republiky v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 11 procent na 15,7 miliardy korun. Agroweb o tom informovalo Ministerstvo zemědělství ČR.

Vývoz zemědělských a potravinářských produktů stoupl o pětinu na 44,9 miliardy korun, dovoz vzrostl o desetinu na 60,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství.
V pololetí stoupl přebytek v obchodě s mlékem na 2,6 miliardy korun z loňských 1,87 miliardy. Podle mlékařů se na světovém trhu projevuje převis poptávky plynoucí z toho, že v některých zemích vyvážejících mlékárenské výrobky produkce klesla a naproti tomu některé regiony, například Čína a Indie, vykazují zvýšenou spotřebu. Významný přebytek 1,7 miliardy korun proti loňskému schodku 55 milionů korun mělo Česko i v obchodě s olejnatými semeny a plody, jako je řepka. Zvedlo se rovněž kladné saldo obchodu se živými zvířaty, a to na 1,5 miliardy korun. Lepší byla i bilance u nápojů a lihovin.
Naopak výrazně klesl přebytek u obilí, meziročně o třetinu na 1,1 miliardy korun. Ještě výraznější byl propad u cukru a cukrovinek z loňských dvou miliard na letošních 63 milionů. Vývoz těchto produktů poklesl, naopak dovoz vzrostl. Prohloubil se také schodek u zeleniny, a to na 4,5 miliardy korun z loňských 3,9 miliardy.
Loni se schodek našeho agroobchodu meziročně prohloubil o 30 procent na 32,7 miliardy korun, přičemž záporné saldo v něm Česká republika vykazuje dlouhodobě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down