Schodek agrárního obchodu loni meziročně klesl

Česká republika vykázala loni v obchodě se zemědělskými a potravinářskými výrobky podle údajů MZe schodek 24,9 miliardy korun, což bylo meziroční zlepšení více než o pětinu. Agrární vývoz se zvýšil o 27 procent na 77,8 miliardy korun, dovoz se zvedl o desetinu na 102,8 miliardy korun.

Podle Agrární komory je zlepšení dáno hlavně enormním nárůstem vývozu obilí. „Nelze to hodnotit pozitivně, protože jde o export nezpracované suroviny,“ řekl k tomu prezident AK Jan Veleba. Export obilovin totiž po předloňské rekordní sklizni loni stoupl čtyřnásobně na 6,6 miliardy korun a v obchodě s touto komoditou tak vznikl přebytek 5,5 miliardy korun.
Největší podíl na vývozu měly mléko, vejce a med, dále cukr a cukrovinky a nápoje, lihoviny. Obilí tvořilo loni 8,5 procenta agrárních prodejů v zahraničí. Na dovozu se nejvíce podílely ovoce a ořechy, následovalo maso a droby, jejichž dovoz stoupl meziročně o 42 procent na deset miliard korun. Více než čtyři pětiny českého agrárního vývozu směřovaly do zemí EU, z nichž zároveň pocházel rovněž více než 80procentní podíl dovozu. S unií přitom Česko vykázalo schodek 17,9 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *