26.02.2007 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek agrárního obchodu loni stoupl

Schodek České republiky v obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty se loni meziročně prohloubil o 30 procent na 32,7 miliardy korun. Zatímco agrární vývoz se meziročně zvýšil o procento 79,1 miliardy korun, dovoz se zvedl o osm procent na 111,8 miliardy korun, vyplývá z údajů, které Agrowebu poskytlo ministerstvo zemědělství.

K růstu záporného salda podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby přispěl loňský pokles úrody obilí, jehož se méně vyvezlo a naopak více dovezlo. Celkově se podle něj projevuje další propad českého zemědělství.
"Alarmující je skutečnost, že se prohlubování záporného salda agrárního obchodu zřejmě nezastaví. Mimo jiné proto, že některé obchodní řetězce omezují nákup českých potravin," uvedl Veleba. Tlak agrárních dovozů hlavně ze starých členských zemí EU podle něj bude pokračovat. Jednou z cest, jak udržet české zemědělství, je hledat odbyt potravin na východě - v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině, soudí prezident komory.
"V roce 2005 se schodek zalepil vývozem kvant obilí," řekl ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna. Problémem agrárního obchodu je podle něj to, že ČR hodně vyváží suroviny a dováží zpracované výrobky.
V loňském roce, kdy klesla úroda obilí zhruba o 16 procent, se zhruba zdvojnásobily dovozy této komodity na 2,2 miliardy korun. Naopak vývozy klesly o pětinu na 5,6 miliardy. Podobně tomu bylo u řepky, jejíž import vzrostl o desetinu na 2,7 miliardy korun, zatímco prodeje do zahraničí se snížily o čtvrtinu na 3,4 miliardy korun. Růst schodku agrárního obchodu po vstupu do Evropské unie se podle Petra Tučka z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky očekával. Experti VÚZE již v roce 2003 odhadovali, že záporné saldo se zřejmě prohloubí až o desítky procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down